Kabelkománie vynesla na dřeň skoro 88 tisíc korun

kabelkománie 2
Ta částka vyrazila dech i pořadatelkám Kabelkománie. Pokladnička v bílém stanu na Horním náměstí ve Znojmě obsahovala 86 676 korun a aukce jedné z kabelek vynesla dalších 1 100 korun. Peníze z dobročinného bazaru kabelek vložili pořadatelé na účet Nadace pro transplantaci kostní dřeně. „Kabelky, batůžky, peněženky, kufry a tašky nám posílali nejen Znojmáci a lidé z okolí, ale i z celé republiky. Bylo jich hodně přes tisíc. S dobrovolnicemi jsme je roztřídili a prodávali v cenách od deseti do dvou set korun. Stan nám zdarma zapůjčilo město Znojmo,“ uvedla organizátorka dobročinné akce Iveta Hlobilová, která je i duší kampaně Znojemsko na dřeň.
Nadace pro transplantaci kostní dřeně využije peníze na úhradu testů pro nové dárce ve věku od osmnácti do pětatřiceti let, které naše zdravotnictví nehradí. Oproti Německu je u nás zatím velmi málo těchto dárců a jejich pomoc je proto velmi vítaná. Kostní dřeň dárců se transplantuje nemocným, například trpícím leukémií.
„Přiznávám, že s těmi kabelkami to byl můj nápad. Před velikonocemi jsem koukla do skříně a zjistila, že mám doma spoustu kabelek, které skoro nenosím. Ve svých šatnících je měly i moje kamarádky,“ popsala vznik Kabelkománie Hlobilová.