Kačenka z Popic potřebuje pomoc

Kačenka z Popic

Život vzhůru nohama se převrátil dvouleté Kačence z Popic u Znojma poté, co jí lékaři diagnostikovali akutní lymfoblastickou leukémii. Holčičku začaly vloni v létě trápit teploty, ale maminka to dávala za příčinu rostoucím stoličkám. Na podzim onemocněla a teplota se vyhoupla na čtyřicítku a nešla srazit, a to i když brala antibiotika. Maminka s ní jela na pohotovost do znojemské nemocnice, kde byla hospitalizována na jednotce intenzivní péče a ještě tentýž den pro podezření na leukemii převezena do brněnské fakultní nemocnice. „V ten moment jsem přestala na chvilku dýchat. Proč se to stalo zrovna mé Kačence. Naložili nás do sanitky, která skoro celou cestu houkala,“ vzpomíná se slzami v očích maminka Kačenky Ladislava Michálková z Popic. V Brně začal šílený kolotoč. Děvčátko hned napojili na přístroje a dostala transfúze. Odběr kostní dřeně následující den toto hrozivé onemocnění potvrdil. Třetí den začala chemoterapie. Malá pacientka nyní střídavě tráví čas doma a v nemocnici. „Kačenka přišla o vlásky a na čas přestala i chodit. Vloni před Vánocemi nastoupila na druhý blok chemo léčby, kterou již snášela lépe. Čtyři dny jsme s ní dojížděli na chemo terapii a tři dny jsme byli doma. Začátkem letošního ledna jí provedli lumbalní punkci. Léčba v těchto sériích stále pokračuje,“ přiblížila její maminka.

Holčička může jen čerstvé jídlo. Denní nákupy stále čerstvých potravin a nízko bakteriální strava jsou nákladné, a tak rodina bojuje s nedostatkem peněz. Finančně náročná je i každodenní desinfekce bytu. Děvčátko musí být ve sterilním prostředí, takže myčka na nádobí, automatická pračka a sušička jsou nutností. Rodičům byly lékaři doporučeny antibakteriální matrace a pokrývky pro alergiky.

Kdo by chtěl přispět, může poslat jakoukoliv finanční částku na sbírkový účet Nadačního fondu Šance pro tebe číslo 4308665349/0800, variabilní symbol 301, do poznámky napište Kačenka. „Vaše pomoc bude poukázána rodičům Kačenky, oproti fakturám, které se budou pravidelně zveřejňovat. Pokud chcete udělat radost přímo malé Kačence, můžete také. Holčička miluje myšku Minnie ať již hračky, dětské nádobí, oblečení nebo obrázkové knihy s ní. Dají se poslat i další hračky, nejlépe takové co se dají omýt. Pokud bude chtít kdokoliv pomoci materiálně, rádi Vás zkontaktujeme s maminkou Kačenky,“ sdělila ředitelka Nadačního fondu Šance pro tebe Michaela Krutská.

Článek najdete také v tištěné podobě Znojemského týdne číslo 15, který je k dostání na novinových stáncích.