Kauza Krejčíř nekončí, řeší ji Vrchní soud

 Ještě v soudní síni se po nedávném vynesení rozsudku nad bývalým tajemníkem znojemské radnice Vladimírem Krejčířem odvolal státní zástupce a případem se nyní zabývá Vrchní soud v Olomouci. Kauza se letos vrátila Krajskému soudu Brno poté, co se proti původnímu rozsudku odvolal k Vrchnímu soudu státní zástupce.

Extajemník byl před pěti lety obžalován z korupce a ovlivňování zakázek města Znojma ve prospěch firem. Nic z toho se ale u soudu neprokázalo. Krejčíř byl za podvod a zpronevěru potrestán ročním vězením a sto tisícovou sankci. Při novém projednání v letošním roce dostal za oba trestné skutky dvouletou podmínku s odkladem na čtyři roky a čtvrtmilionovou pokutu. Podvodu se dopustil poté, co nechal zastavit práce na prodejním stánku pro město Znojmo a když od podnikatele dostal čtyřiceti tisícový úplatek, dovolil mu zakázku dokončit. Také měl zpronevěřit pět tisíc, které mu jiný podnikatel předal jako dar pro město Znojmo a on je neodevzdal. Spolu s Krejčířem bylo obžalováno z trestného činu podplacení sedm podnikatelů a majitelů firem. Všichni byli až na jednoho (výrobce stánku) zproštění viny.

Na praktiky tehdejšího tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře v roce 2010 upozornil Jiří Ludvík ze Znojma. „Zdůrazňuji, že trestní oznámení jsem podal pouze na Ing. Krejčíře a to proto, že okrádal a podváděl město Znojmo. Na podnikatele jsem nepodal žádné trestní oznámení,“ konstatoval Ludvík. Dodal, že hodnotit rozhodnutí Krajského soudu v Brně mu nepřísluší, protože v této kauze vystupoval v pozici svědka. „Nejsem právník, nicméně bylo vysvětleno, že pro Ing. Krejčíře je tento trest přísnější, než byl ten původní,“ vyjádřil Ludvík. Poznamenal, že Krajský soud v Brně po druhé rozhodl, že Krejčíř kradl a to je pro něj zadostiučinění. „Spousta korupčních případů se dnes „zamete pod koberec‘ a nikdy se nevyřeší. Ostatně kauza nekončí, státní zástupce se odvolal a rozsudkem se nyní bude znovu zabývat Vrchní soud v Olomouci. Ten podle mého názoru případ opět vrátí zpět k novému projednání,“ zhodnotil Ludvík.