Knights v rakouské premiéře zvítězili

anonce americký fotbal

Tým amerického fotbalu Znojmo Knights má za sebou první zápas na rakouské půdě. Ve vyrovnaném utkání porazil 27:20 tým Mostviertel Bastard. Bastardi budou v sezoně 2017 hrát ve vyšší divizi, než do které nastoupí Knights. Znojmo tak zřejmě zaskočilo Rakousko a jihomoravské město začalo blikat červeně v kalendáři všem soupeřům v lize. Otázkou je, zda-li potvrdí Knights svůj výsledek z přátelského utkání i v těch soutěžních. Přece jen se jednalo o test, ne o ostrý start. Jak jsou znojemští připraveni na sezonu? A můžeme od Knights čekat opět zápasovou show, která nemá v ČR konkurenci? Na to se zeptáme hlavního trenéra Radima Pařízka a managera týmu Tomáše Volfa.

Trenére, liga je za dveřmi. Je Znojmo připraveno čelit rakouským týmům? Probíhala příprava jinak než minulý rok?

(odpovídá Radim Pařízek)

Ano, probíhala odlišně, minulá sezona pro nás byla první v jedenáctkové lize amerického fotbalu, rozšířili jsme kádr a potřebovali jsme urychleně dostat nové hráče do stavu, kdy budou moci vyběhnout na hřiště a již etablované hráče přetransformovat na 11s ligu. Tento rok už jsme mohli čerpat z loňského a nešli jsme tak brzy do výstrojí. Snažíme se proces nastavit tak, aby forma týmu gradovala a hlad po fotbale byl až do finálového zápasu, což se nám minulý rok nepovedlo.

Pomáhá Vám stále Martin Kocián – headcoach Graz Giants?

Ano, Martin za námi jezdí do Znojma a my za Martinem do Grazu. Fotbal je nejtaktičtější kolektivní sport na světě, je v něm mnoho specializovaných pozic, které musíte sloučit a vytvořit z nich fungující těleso, jenž reaguje na soupeře. Martin mě a další trenéry Znojma učí, což je pro nás naprosto zásadní pro rozvoj naších trenérských schopností a tedy i pro rozvoj herního projevu týmu.

V tomto roce k Vám přestoupil Josef Houška, šestnáctinásobný mistr ČR s Prague Blackpanthers a bývalý reprezentant, co si od tohoto veterána slibujete?

Pepa přišel do Znojma předat své zkušenosti a vyztužit naše lines. Pepa má v týmu pozici trenéra ofensive line, kde jsme potřebovali pomoc nejvíce. V zápasech hraje jako nose tackle v našem defensivním systému. Musím říct, že Pepův přínos je pro tým velice pozitivní.

Plánujete ještě nějaké jiné mimoznojemské posily?

My jsme znojemský team, hráči se ve Znojmě narodili, nebo zde pracují, studují, jsou to Znojmáci. Zatím jediným mimoznojemským členem týmu je výše zmiňovaný Pepa. Ale je nás málo, sezona je dlouhá, nemáme hráče na střídání, tak se stále pokukujeme v České republice po již hotových kvalitních hráčích a ve Znojmě po každém, kdo by se k nám chtěl přidat. Věřím, že pár hráčů, kteří doplní naše řady, ještě tuto sezonu ve Znojmě přivítáme.

Jaké jsou cíle Knights v premiérové sezoně v Rakousku?

Chceme se fotbalem bavit, bavit naše fanoušky, vyhrávat, vydobýt si v Rakousku respekt, dobře reprezentovat naše město. Chceme odcházet z každého zápasu s pocitem, že jsme na hřišti nechali všechno. A když tohle vše splníme, věřím, že můžeme útočit hodně vysoko.

Znojmo je známé nejlepší zápasovou show s top marketingem a aktivitami mimo fotbal. Bude tomu tak i letos?

Ano, bude a budeme ještě aktivnější než minulý rok. Nyní dotáčíme klip k naší hymně, kde uvidíte a uslyšíte Bena Cristovaa. Budeme natáčet na večerním zápase spot s Pavlem Novým a ve spolupráci s městem Znojmem nás uvidíte ve Snídani s Novou. Co se týče zápasových aktivit, ty si vzal pod svá křídla náš manager Tomáš Volf.

Kde Knights odehrají tento rok své zápasy?

(odpovídá Tomáš Volf)

Jsme velmi rádi, že můžeme fanoušky našeho sportu ve Znojmě přivítat na hlavním stadionu v Husových sadech, kde v následující sezóně odehrajeme všechny utkání v základní části. Poslední domácí zápas v minulé sezóně ukázal, že pro uspořádání domácího zápasu jsme již téměř povinni zajistit potřebné kapacity i zázemí. Poděkování patří Městu Znojmu i 1.SC Znojmo, kteří nám umožňují odehrát tyto zápasy v tak kvalitním prostředí.

Jak bude vypadat zápas Knights? Minulý rok jsme viděli zápasovou show, která v ČR nikde na americkém fotbale k vidění nebyla, připravujete něco podobného i letos?

Bezmála 1 500 diváků na našem zápase už vnímáme jako velký závazek. Chceme se zlepšovat jak na hřišti, tak mimo něj a tomu podřizujeme vše. To, co bylo k vidění na „ Sunday Night Lights„ (nafukovací helma , Knights hrad pro děti, plyvači ohně, velká LED TV, profesionální Cheers atd.) pomalu začínáme vnímat jako standart pro pořádání domácích zápasů. Nicméně i pro letošní rok chystáme novinky a myslíme, že kromě sportovních výkonů bude čím dál více důvodů přijít a zažít atmosféru amerického fotbalu.

Jak financujete chod klubu, jen ty marketingové aktivity a starost o fanouška Vás musí stát obrovské úsilí a hodně finančních prostředků?

Fakt, že klub KNIGHTS roste, je dnes neoddiskutovatelný a že na všechno jsou potřeba prostředky, je také jasné. Naší jistotou, bez které by americký fotbal ve Znojmě zřejmě vidět nebyl, je město Znojmo a Jihomoravský kraj. Nejen zázemí pro tréninky nebo zápasy, ale i finanční podpora jsou pro nás existenční a pomáhají našemu rozvoji od malých dětí (Flag tým) přes juniory až po A tým. Pravdou je, že navýšení rozpočtu klubu je za poslední 2 roky téměř o 100 % (navýšeni souvisí s přechodem do rakouské soutěže), a tak se jednou nohou opíráme o město i kraj. Druhá podstatná část rozpočtu je plněna pomocí darů od sponzorů, které promujeme na každém našem materiálu. Jde o seznam převážně znojemských firem, které nám fandí a mají i zájem o rozvoj amerického fotbalu a my se jim snažíme jejich podporu vrátit odborně vedeným marketingem a výsledky v lize. Samozřejmostí je, že členové klubu, hráči i funkcionáři nemají placené funkce, ale naopak se skládají na členské příspěvky. Na nic si, ale nestěžujeme, děláme to proto, protože nás to baví. Máme náš sport rádi a odměnou nám je stadion s 1 500 diváky. Děkujeme všem, kdo za námi stojí!

Na první soutěžní zápas se mohou diváci těšit 15. dubna od 15.45 hod. na stadionu v městském parku, kdy budou soupeřem Danube Dragons.

americani