Komu vadí náhrobky v Šafově

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vandalové strhli na židovském hřbitově v Šafově jedenadvacet náhrobních kamenů. Škoda činí předběžně třiašedesát tisíc korun. „K povalení muselo dojít někdy v době od začátku srpna do třetího října. To je den, kdy jsem přijel na kontrolu stavu hřbitova, zjistil poškození a vše oznámil na policii ve Vranově nad Dyjí,“ sdělil architekt Jaroslav Klenovský z Brna, který zajišťuje údržbu a opravy pro majitele hřbitova – Federaci židovských obcí v České republice. Na volně přístupném, památkově chráněném hřbitově v Šafově byly většinou povaleny novodobé náhrobky složené ze dvou až čtyř na sobě položených kamenů a opatřené německými a hebrejskými nápisy. „Takové si Židé pořizovali po nabytí občanských práv v revolučním roce 1848 pod vlivem asimilace s křesťanským obyvatelstvem,“ vysvětlil Klenovský.

Jak potvrdila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová, policisté po pachatelích pátrají. Zatím nezveřejnili právní kvalifikaci trestného činu, protože mohlo jít o vandalství i projev antisemitismu.

Na židovském hřbitově v Šafově je celkem 950 náhrobků, nejstarší dochovaný pochází z roku 1720. „Během uplynulých tří let jsme vztyčili všechny náhrobní kameny, které předtím vinou vandalů a faktoru času ležely na zemi. V letošním roce jsme přistoupili ke konzervaci starších kamenů, protože náhrobky vytesané z vápence, pískovce a opuky jsou značně zvětralé a podléhají rychlé zkáze,“ informoval architekt.