Konopí na farmě sklízeli i návštěvníci

Konopí sklízeli i návštěvníci 1Konopí sklízeli 3Konopí sklízeli 2

Mile překvapeni byli majitelé Konopné farmy u Bítova, když na sklizeň plodiny, kterou pěstovali, přišli i lidé, s nimiž se v létě na farmě seznámili a spřátelili. Sklízeli konopí z pole o rozloze dvou a půl hektaru. „Šlo o odrůdy certifikované Evropskou unií Fedora a Ferimon, které splňují nízkou hranici THC pod 0,3 procenta, a mají vysoký obsah CBD. Jde tedy o technické konopí používané k léčebným účelům a v kosmetice,“ zdůraznil jeden ze spolumajitelů Konopné farmy Radek Bačovský.Brigádníci sklízeli jen květenství nazývané herba. Rostlina v konečném zrání listy již nemá, na stonku zůstává jen květenství, které se suší. Teplota nesmí být vyšší než 45 stupňů Celsia. Vznikne sušina, která se rozpadne, a vypadají z ní semínka. „Pokud chceme získat samotné semeno, je třeba sušenou herbu nechat strojně zpracovat,“ poznamenal Bačovský, který farmu vede se svým bratrem a kamarádem Rosťou Málkem. Oba farmáři si úrodu pochvalují, která i přes nepřízeň srážek dopadla velmi dobře. „Přestože letos bylo hodně suché a tropické počasí, díky kvalitní písčité půdě se rostliny konopí musely cítit skutečně jako na Jamajce,“ zhodnotil farmář.

Během sklizně trvající sedm víkendů, se na farmě vystřídala zhruba stovka známých a přátel. Pro sběrače od školního až po důchodový věk měli vždy připravené bohaté občerstvení – limonády, pivo a kvalitní stravu na celý víkend. „Tímto bychom jim chtěli moc poděkovat za jejich pomoc. Nocovali ve stanech, v autech, také jsme jim zajistili sousední penzion. Ze Znojemska ze začátku přislíbilo účast hodně lidí, ale většina z nich pak nedorazila. Většinou převládali lidé z jiných okresů. Přijeli nám pomoci kamarádi i z Rakouska a Polska,“ vypočítal Bačovský.

Pěstitele technického konopí nyní čeká prodej usušených rostlin. Semena, která v příštím roce zasejí, nemohou použít vlastní, protože nesplňují přísná kritéria Evropské unie, musí je koupit od certifikovaných společností.

V Labyrintu se ztráceli rodiče,

děti je vyváděly ven

Konopná farma byla v létě přístupná a pro své návštěvníky připravila několik atrakcí. Kromě Jamaica baru s pískovištěm a atrakcemi pro děti, to byl Labyrint, což byly v konopném poli vysekané cesty a cestičky. „Každý si tu našel svoje. Někdo chtěl jen do labyrintu, další rodina přišla jen na dětské hřiště nebo se podívat na našeho klokana. Někdo se zastavil jen na konopnou limonádu či pivo,“ přiblížil Bačovský.

Labyrint měl jeden vchod a jeden východ a byl dlouhý 1 300 metrů. „Při nočních prohlídkách jsme měli rekord. Některým návštěvníkům trvalo hodinu a čtyřicet minut než se jim podařilo najít východ. Lepší orientační smysl měly většinou děti než dospělí, a vyváděly své zmatené rodiče z labyrintu ven,“ přidal veselou zkušenost Bačovský.

Farmáři pro ochranu konopného pole vyvěsili tabulky s varováním, že tam jsou hadi. „Cedule svoji práci udělaly, kdo ale chtěl tak si stejně něco utrhl a odnesl. Mnoha lidem jsme rozdali vzorky kytiček, aby neměli potřebu trhat na poli. Naše konopí ale na kouření opravdu není,“ vyprávěl bítovský podnikatel.

Přesto se jim nevyhnula řada oznámení na policii. „Přijeli většinou v civilu vždy na nějaké udání. Jejich návštěva proběhla v přátelské náladě, dali si konopnou limonádu, udělali si u ní společné selfíčko a odjeli,“ uvedl Bačovský. Konopnou farmu založil se svým bratrem podle svých slov i proto, aby se lidé o této rostlině dozvěděli více a nebrali ji jen z té špatné stránky. „Podobnou farmu jakou máme my, nikde neznám. Byl to krok do neznáma, který se osvědčil a ukázal, že lidé se o tuto problematiku zajímají,“ uzavřel farmář.