Kormidelník na Vranovské přehradě dostal pokutu

Jednou z šestadvaceti prověrek lodních cest na řekách a přehradách a vodních nádržích na jižní Moravě byla i středeční kontrola na Vranovské přehradě. Policisté se společně s pracovníky Státní plavební správy Přerov, zaměřili na to, zda kormidelníci nebo vůdci plavidel neporušují při plavbě zákony, vyhlášky a nařízení. „Ani při ní, stejně jako u všech dvanácti předcházejících prověrek, jsme nezjistili nic závažného. Kontrolovali jsme doklady potřebné k řízení plavidla a také doklady k samotnému plavidlu. Nepřistihli jsme žádného vůdce plavidla pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Uložili jsme pouze jednu pokutu ve výši pět set korun za to, že vůdce plavidla nepředložil průkaz způsobilosti,“ informovala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Policisté preventivně působí na všechny návštěvníky vodních ploch. Loď lze srovnat s automobilem a ten, kdo ji řídí, je jako řidič auta na silnici. „Osoba, která se na vodní ploše pohybuje například na šlapadle, je podobná cyklistovi. A plavec je na vodní ploše zranitelný nejvíce, stejně jako chodec na komunikaci. Proto ohleduplnost, tolerantnost a obezřetnost jsou zde také velmi důležité. A alkohol rozhodně na vodní plochu nepatří,“ varovala policejní mluvčí. Dodala, že návštěvníci vodních ploch musí nyní, během letní rekreační sezony počítat s dalšími kontrolami. Policisté obvodního oddělení ve Vranově nad Dyjí se kromě společných akcí Státní plavební správou Přerov vydávají na kontroly samostatně, a to i několikrát týdně. Jejich cílem je co nejvíce snížit pravděpodobnost nebezpečných situací při pohybu lodí a plavců na vodních plochách. Na kontroly vyráží také strážci zákona na řece Moravě, Baťově kanále a na vodní nádrži Vodná mlýny.

FOTO: Policie Znojmo

Zprávu a foto najdete také v tištěné podobě 30. čísla Znojemského týdne a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a záv´bava, časopisy, noviny regionální.