Krajané z Chorvatska uctili památku brigády v Jiřicích a Hostěradicích

Přátelská objetí, polibky i slzy radosti, takové bylo setkání obyvatel Hostěradic-Míšovic a Jiřic u Miroslavi s krajany z chorvatského Daruvaru. Po druhé světové válce je rozdělila vzdálenost, kdy někteří přesídlili z Chorvatska do naší republiky a na Znojemsko, ale všechny stále spojují rodinné vazby, přátelství, český jazyk, kultura i hrdost na to, že se jejich tátové a dědové se postavili na odpor fašismu. V Chorvatsku před 76 lety založili I. československou brigádu Jana Žižky z Trocnova. Právě toto výročí si v závěru minulého týdne společně připomněli u pomníků padlých bojovníků a na setkáních v obou obcích našeho regionu.

„Tatínek byl v brigádě kulometčíkem. Po válce se ho mnozí ptali, jak mohl střílet na lidi, a on jim odpovídal, že kdyby to neudělal on, tak ho zastřelí němečtí fašisté,“ vyprávěla Marie Žabsky z chorvatského Daruvaru, jejíž otec byl Chorvat a matka Češka. Většinu ……

Více se dočtete v tištěné podobě 44. čísla Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sékci média a zábava, časopisy, noviny regionální.

 Na sn ímcích přivítání v Jiřicích u Miroslavi.