Krejčíř má podmínku, Kaššai pokutu, Kolouch bez viny

krejčířDvě kauzy ve čtvrtek rozhodl senát se soudkyní Kateřinou Kafkovou ve Znojmě. Bývalého tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře potrestal roční podmínkou s odkladem na dva roky a sto padesáti tisícovou pokutou za sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky. Částka odpovídá přibližně škodě, kterou měl Krejčíř podle obžaloby způsobit za manipulaci výběrového řízení při nákupu dvou aut pro město Znojmo.

Druhý případ se týkal zneužití pravomoci úřední osoby. Bývalý tajemník byl v září 2010 tehdejším znojemským zastupitelem Zbyškem Kaššaiem telefonicky vyzván aby zařídil stornování přestupku řidiče parkujícího na chodníku v Gagarinově ulici ve Znojmě, s tím, že ten zde nakládal babičku a vezl ji k dr. Kaššaiovi do ordinace. Tajemník pak podle obžaloby telefonicky kontaktoval tehdejšího ředitele Městské policie ve Znojmě Petra Koloucha aby, pokud to jde, hodil výzvu do koše.

Kaššai dostal pětatřicetitisícovou sankci za navádění ke zneužití pravomoci úřední osoby, Kolouch byl zproštěn viny. „Tajemník se obrátil na ředitele městské policie, aby úkoloval strážníky při řešení přestupku. Jednoznačně tak překročil svoji pravomoc, řešení přestupku nebylo v jeho moci,“ odůvodnila soudkyně v rozsudku. Pro nedostatek přímých a konkrétních důkazů ze zneužití své pravomoci byl zproštěn viny ředitel městské policie. K tomuto závěru senátu soudu přispěla skutečnost, že výpovědi strážníků a dalších svědků se rozcházely, i to, že možností jak se záznam o přestupku ztratil, mohlo být několik.

Kaššai vinu popírá, s rozsudkem nesouhlasí a po vynesení rozsudku podal v jednací síni odvolání ke Krajskému soudu v Brně. Stejně tak Krejčíř, který si však ponechal lhůtu pro možné odvolání. Lhůtu si ponechala i státní zástupkyně Lenka Peroutková. Práva na odvolání se vzdal Petr Kolouch.