Krumlovští čekají na zprávu z fondů, referendum odkládají

Krumlovští 1-1Na podpis smlouvy o smlouvě budoucí na odkoupení zámku zatím čeká vedení města Moravského Krumlova. Město se s jeho majitelem, společností Incheba, dohodlo, že tuto renesanční památku koupí za jedenáct milionů korun. „Platba bude pravděpodobně rozdělena do dvou splátek. Město si na zaplacení půjčku brát nebude,“ přiblížil moravskokrumlovský starosta Tomáš Třetina.

Moravskokrumlovští chtějí zámek koupit a zrekonstruovat na výstavní prostory. O finanční pomoc ve výši devětadvaceti milionů korun město požádalo Norské fondy. „Vyrozumění o tom, zda peníze přijdou, čekáme během podzimních měsíců,“ sdělil Třetina. Dodal, že město se na opravách bude ze svého rozpočtu podílet částkou šest milionů korun.

Pokud město příspěvek na obnovu zámku získá, plánuje referendum občanů Moravského Krumlova, v němž se lidé vyjádří, zda město má zámek koupit a opravit či nikoliv. „Referendum bychom uspořádali v nejbližším možném termínu. Nejprve je projedná a vyhlásí zastupitelstvo,“ potvrdil starosta. Opoziční radní a zastupitelka Irena Kočí (ČSSD) je pro koupi zámku i v případě, že město nedostane finance z Norských fondů. Jak se již dříve vyjádřila redakci Znojemského týdne, je přesvědčena, že dotace lze získat i z jiných institucí.

Za třiatřicet milionů korun bude opraveno první patro, věž a fasáda jižní části zámku. Moravskokrumlovská radnice jedná o dotaci i s Jihomoravským krajem, s nímž plánuje spolupráci na využití zámku.

V pátek si zámek v Moravském Krumlově prohlédla mecenáška umění Meda Mládková z Prahy. Po splnění daných podmínek zapůjčí část svých sbírek na výstavu v opravených prostorách prvního patra této památky. Má jít o moderní umění druhé poloviny dvacátého století. Umělecká díla spravuje Nadace Jana a Medy Mládkových a cenné exponáty byly zatím vystaveny jen v Museu Kampa v Praze. V Moravském Krumlově mají nahradit obrazy Slovanské epopeje Alfonse Muchy.