Kuchyně bývá srdcem domácnosti

 

 

0102

0304

0506

0708

V kuchyni je nám dobře. Když nám na stole voní naše oblíbené jídlo, když u nej sedíme s lidmi, které máme rádi je to něco více než příjemného. V kuchyni se radíme, činíme tu velká rozhodnutí, také se zu občas hádáme a relaxujeme u sporáku. Kuchyně je centrem domácnosti a při jejím zařizování bychom na toto všechno měli myslet. pokud na to nestačíme sami, není od věci požádat o pomoc ty, kteří tomu rozumí. Třeba interérová designerka Barbora Míčková. Jistě máte ještě v paměti její přeměnu obývacího pokoje. Dnes se tedy zaměříme na kuchyni.
Kuchyně před změnou:
Základní uspořádání tohoto pokoje se při této přestavbě prakticky nemění. Dispozice je totiž v podstatě správná, jen je potřeba některé věci poupravit. Jde tedy spíše o zmodernizování prostoru se záměrem zvýšit pohodlí, respektive komfort – a samozřejmě také o estetickou stránku.
Majitelé si přáli  pokoj prosvětlit, opticky zvětšit, použít moderní materiály. A velkým snem majitelky byl kulatý rozkládací stůl. Přála si také kuchyň v bílém lesku, což tomuto prostoru jedině prospěje.
Jaké změny tedy proběhly:
Začalo se pěkně od podlahy. Rozhodli jsme se pro použití PVC v imitaci dřeva. Vzhledem k tomu, že jde o kuchyň a časté mytí je samozřejmostí, je tato volba praktická.
V uspořádání kuchyně došlo k proměně. Spížka zůstává samozřejmě na svém místě, hned vedle je lednice, tentokrát však vestavná. Vestavná je i vedle postavená pečící trouba s mikrovlnkou. Vznikl tak větší blok skříní, který působí čistě a využívá šikovně prostor od podlahy až ke stropu. Na méně dostupná místa je vhodné uložit například spotřebiče, které běžně nepoužíváme.
Místo změnila televize. Nyní se nachází na protější stěně, kde na ni lze vidět jak od sporáku, tak i od dřezu. Nad televizí visí police na květiny, které majitelka dříve stavěla na okenní  parapet.
Varná deska byla vyměněna za sklokeramickou a umístěna spolu s digestoří do části kuchyňské linky blíže dveřím. Dřez je téměř na stejném místě, jen malinko posunutý ke stěně. Místo dvojdřezu tu najdeme odkapávací plochu. U dřezu je i nově umístěná myčka.
Hlavním záměrem bylo vytvořit větší volnou pracovní plochu. Ta by vždy měla být minimálně 90 cm. Tomu teď odpovídá prostor mezi dřezem a varnou deskou. V bývalé kuchyni měla majitelka na pracovní desce kromě jiného postavenou mikrovlnou troubu, tu jsme nyní vestavěli.
V kuchyni je nově dostatek úložných míst. To by mělo odlehčit pracovní desce.
Když člověk rekonstruuje kuchyň , vždy by se měl dopředu zamyslet nad tím, kde budou mít věci své místo. Praktické je uložit si nádobí tak, aby bylo vše vždy po ruce. Například hrnečky blízko varné konvice,  vařečky vedle sporáku atd. Samozřejmostí už dnes jsou velké šuplíky pro pohodlné odkládání hrnců přímo pod varnou deskou.
Co se týká materiálů, kuchyň je v bílém lesku a v imitaci dřeva. Zádový obklad pak z tvrzeného skla, jehož velkou výhodou je snadná údržba. Prosklené horní police jsou usazeny v kovovém rámu.
Stěna u jídelního stolu je zvýrazněná malbou pastelové barvy, upozorní se tak na jídelní kout. U stolu jsou po většinu času čtyři židle. To, že jsou průhledné, přispívá ke zvětšení prostoru.  Sejde-li se více strávníků, stůl se rozloží a dobře poslouží i stohovatelné stoličky. Ty jsou jinak běžně postavené v rohu, kde nepřekážejí.

Líbí se vám proměna? Chcete oporadit?
baramickova@seznam.cz
734 320 069

FOTO : archiv Barbora Míčková