Kulatý stůl: Pivovar, hřiště i hala

Kulatý stůl 2Kulatý stůl 1

Pivovar jako kulturní a společenské centrum, workoutové hřiště, prostor pro setkávání mladých a sportovní hala, to je čtveřice investic, které se staly jedničkou na úterním Fóru zdravého města Znojma. Patří mezi šestnáct nedostatků vybraných asi sedmdesátkou Znojmáků na této akci, které je třeba je naléhavě řešit.

Místostarosta Znojma Ludvík Hekrle, který Fórum zahájil, informoval o řešení problémů z loňského prvního setkání. „Nová parkovací místa chceme získat na nevyužívaných pozemcích v areálu vlakového nádraží. Město jedná s Českými drahami na jejich odkoupení za jedenáct milionů korun. Co se týká cyklistické dopravy ve Znojmě je zpracovaná koncepce. Starosta jednal se starosty Únanova, Plavče a Vrbovce o propojení cyklostezek s těmito obcemi,“ uvedl Hekrle. Potvrdil, že pokud by město postavilo krytý bazén v Louce, namísto dosloužených Městských lázní na Svobodově náměstí by mohla stát víceúčelová sportovní hala. „Krytá hala s celoročním provozem by měla být o něco větší než je plocha stávajícího bazénu. Již je vypracovaná studie, která její plochu asi o čtyři až pět metrů rozšiřuje o bývalou tržnici směrem k parku,“ shrnul místostarosta.

Místo pro setkávání mladých navrhovali především teenageři z Domu dětí a mládeže, kteří měli na Fóru svůj kulatý stůl. „Přála bych si, aby ve Znojmě bylo místo pro mladé lidi do patnácti let, kde bychom se mohli dívat na filmy, dát si čaj, popovídat si s kamarády, zahrát si hry. Mohly se tady pro nás pořádat i různé přednášky a besedy,“ nastínila na Fóru školačka Zdena Jahodová ze Základní školy náměstí Republiky ve Znojmě.

Jak dál s pivovarem, rozhodnou odborníci

Jedním z míst, kde by tato kavárna pro mladé mohla být je bývalý pivovar, který se stal favoritem úterního setkání. „U pivovaru je třeba respektovat názor Národního památkového úřadu, protože jsou tam objekty, které si musí zachovat svou venkovní tvář. Jsou zde sice stavby, které se dají odstranit, ale před tím než bych něco zboural, tak bych chtěl vědět, co na tom místě bude, protože historii je potřeba ctít. Blízko je románská rotunda i hrad kde právě probíhá rozsáhlá oprava krovů a dává se nová krytina. Nebyl bych pro žádnou příliš hypermoderní stavbu, ale stavbu, která by do této okrajové části města nad údolím řeky Dyje zapadla,“ nastínil místostarosta. Poznamenal, že na strategickém výboru města, jehož jednání se zúčastnil, se shodli na vytvoření skupiny asi jedenácti lidí, architekty počínaje, přes památkáře, odpovědného úředníka města a historiky konče. „Tým by se zabýval jak s pivovarem dál naložit. Neměl by zde chybět autor studie na využití pivovaru architekt Jaroslav Poláček, i když některé jeho návrhy jako například luxusní byty v jedné z budov pivovaru byly podrobeny kritice,“ připomněl místostarosta.

Respektuji nostalgii parku, ale bezpečnost je důležitější

Mezi pěticí problémů bylo i nectění kulturních tradic, například při revitalizaci městského parku. „Domnívám se, že stromy v dolním parku jsou za hranicí své životnosti. Respektuji nostalgii, ale bezpečnost je důležitější,“ řekl Hekrle a připomněl tragický případ ze Zlína, kde a padající strom v parku usmrtil dva chlapce.

Lidé na Fóru navrhovali také menší investice, které zlepší život ve městě. Seniorka z Palackého je pro nový chodník v této ulici i vydláždění cesty k mateřské škole na náměstí Armády. Také by vydláždila a rozšířila úzký chodník na Horní České. Na špatný stav chodníků a silnic v Oblekovicích-Nesachlebech se zaměřil obyvatel této městské části Zbyněk Profota. „Město zde zatím nevybudovalo dešťovou kanalizaci, Jihomoravský kraj, kterému silnice patří, tuto silnici proto neopravuje,“ sdělil Profota.

Znojmáci, kteří se Fóra nezúčastnili, se mohou prostřednictvím prosincové ankety, vyjádřit také. Problémy, které obsadí prvních deset míst, pak budou přednostně řešeny.