Květnové a dubnové mrazy zničily ve Stošíkovicích úrodu broskví a meruněk

Mráz

Mrazivé noční vlny v noci z 9. na 10. května a 20. na 21. dubna měly různou sílu a rozsah, ale největší školy způsobily v ovocných sadech na jižní a střední Moravě. V uvedených dnech zmrzlo nejvíce květů broskvoní, meruněk a hrušek. „Počítáme, že sadaři v naší republice u těchto ovocných druhů nesklidí až devadesát procent plánované úrody. Za nimi následují s šedesáti procentní ztrátou třešně. Polovina úrody díky mrazům ‚odešla‘ u višní a švestek,“ vyjmenoval za Ovocnářskou unii České republiky její místopředseda Ivo Pokorný. Relativně dobře v některých oblastech jsou na tom jabloně. Tam se ztráty způsobené mrazy podle ovocnářů pohybují zhruba kolem čtyřiceti procent, ale v jiných lokalitách dosahují až šedesáti procent.

V Agro Stošíkovice mrazy zasáhly všech 85 hektarů sadů. „Květnové a dubnové mrazy spálily sto procent květů na stromech meruněk a broskvoní, u třešní, hrušní a slivoní je to až padesát procent, u višní třicet procent. U jabloní odhadujeme …..

Více informací o ztrátách ovocnářů a vinařů se dočtete v 22. čísle Znojemského týdne, který najdete na novinových stáncích.