Kvůli koronaviru jsou ode dneška 12. března ve Znojmě uzavřeny tělocvičny, stadion, bazén, knihovna, expozice a památky ve správě města. Od pondělí 16. března jsou mimo provoz také mateřské školy.

V souvislosti s rapidním nárůstem výskytu nového typu koronaviru COVID-19 v České republice v posledních dnech město Znojmo rozšiřuje již zavedená preventivní opatření. S okamžitou platností od dneška 12. března uzavírá všechna svá sportoviště – bazén v Městských lázních, zimní stadion, fotbalové stadiony a sportovní haly, dále tělocvičny základních škol, knihovnu a objekty Znojemské Besedy. K odpovědnému chování radnice nabádá i provozovatele soukromých objektů a sportovišť. „Prioritním cílem je zpomalit šíření koronaviru, který je vysoce nakažlivý, jednoduše přenositelný a nesmírně nebezpečný pro oslabenou část populace, zejména pro seniory. Proto přijímáme opatření, která mají zamezit nadbytečnému styku mezi lidmi. Podle vědeckých studií jsou totiž neúčinnější preventivní opatření ta, která jsou důkladná a přijatá včas,“ zdůraznil znojemský starosta Jan Grois.

S okamžitou platností jsou ode dneška 12. března 2020 uzavřena pro kluby, oddíly i veřejnost všechna sportovišťě ve správě města. Je zakázáno poskytovat a pronajímat tělocvičny základních škol. Je uzavřena Městská knihovna ve Znojmě a jejé pobočky, Znojemské podzemí, Expozice pivovarnictví, radniční věže a Expozice hradebního opevnění. Jsou zrušeny pravidelné komentované prohlídky města, která jsou v nabídce znojemského Turistického a informačního centra. Byl vydán zákaz výpůjčky a pronájmu Městského divadla a přednáškových, jednacích a konferenčních sálů ve všech budovách ve správě města. Městský úřad a jeho příspěvkové organizace nebudou půjčovat kostýmy, pronajímat stany, párty stany, pódia apod. Od pondělí 16. března do odvolání jsou uzavřeny všechny měateřské školy ve Znojmě. Ve městě nadále platí uzavření všech škol na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Stejně tak zákaz návštěv v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem a také zákaz návštěv v odlehčovacích službách, které provozuje Centrum sociálních služeb Znojmo.

Město chystá další preventivní opatření jako je důkladná dezinfekce autobusů městské hromadné dopravy, budov městského úřadu a jeho příspěvkových organizací. Plánuje také omezení provozu úřadu a prosí občany, aby zvážili osobní návštěvu a využívali, pokud je to možné, spíše elektronickou nebo telefonickou formu komunikace. Zítra v pátek 13. března zasedá bezpečnostní rada města Znojma, která rozhodně o dalších krocích.

Česká republika eviduje už 94 nakažených koronavirem, první případy se objevily také v Jihomoravském kraji. Ve Znojmě žádný nakažený není zatím evidován. Světová zdravotnická organizace prohlásila ve středu 12. března onemocnění koronaviru COVID-19 za pandemii.

Další informace se dočtete v pondělním (16. 3.) vydání 12. čísla Znojemského týdne, který bude k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.