Lapidárium s rostlinami a jezírkem ve znojemském muzeu je i meditační zahradou

Úlomky vápencových, žulových či mramorových soch, fontán, portálů, mlýnských kamenů, pamětních desek a dalších kamenných památek z našeho regionu najdou návštěvníci znojemského muzea v nové venkovní miniexpozici Lapidária. Je doplněna okrasným jezírkem, záhonem s rostlinami z našeho regionu, trávníkem s posezením a má název „Tichá řeč kamení a rostlin Znojemska“. Lapidárium soustřeďuje nejrůznější kamenné fragmenty ze zaniklých staveb a kamenných soch ze Znojma, okolních obcí i krajiny našeho regionu. „Celý prostor by měl být jakousi oázou klidu a pohody spojený s historií. Návštěvníci si v prostorách lapidária mohou sednout, načerpat energii a odpočinout si a zároveň vnímat staletou krásu a svébytnou výpověď kamenných artefaktů, které vybízí ke klidnému zamyšlení,“ vyjádřil kurátor muzea Jaroslav Frecer. Na návrhu zahradní úpravy se společně s ředitelkou muzea Vladimírou Durajkovou podílel botanik muzea Radomír Němec: „Ve výsadbě jsou zastoupeny druhy rostlin, které najdeme ve znojemském regionu ve volné přírodě. Na jaře v záhonech pokvete sněženka, bledule, ladoňka či česnek medvědí. Později se přidá kosatec sibiřský, barvínek, kyprej vrbice, kakost krvavý. K vidění budou některé trávy a kapradiny. Zajímavostí je výsadba chřestu a také po kovových konstrukcích šplhající se plamének“.

Více se dočtete ve 27. čísle Znojemského týdne, který je k dostání v novinových stáncích a na internetu na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.

Foto dole a nahoře lapidárium znojemského muzea na ulici Přemyslovců. Poslední snímek je původní stav před revitalizací. Fotografie jsou ze slavnostního zahájení. Do lapidária se vchází přes zrenovovanou edukační místnost.