Ledovka pokryla silnice, některé autobusy nejezdily

ledovkaS velkým zpožděním nebo vůbec se první prosincový den dostávali cestující linkových autobusů do Znojma. Na cestě je zastavila ledovka nebo popadané stromy a větve. Největší problémy měli řidiči na Vranovsku, v Podyjí a také na Moravskokrumlovsku.

První ranní spoj z Čížova do Znojma ještě dojel, i když se zpožděním, ale pro autobus prakticky nesjízdná se dopoledne stala silnice mezi Podmolím a Bezkovem. Autobus proto jezdil jen zkrácenou trasu z Bezkova do Znojma. Odpoledne opět vyjel na celou trasu, ale před Horním Břečkovem se nedostál dál kvůli ledovce. Linka pak fungovala jen z Lukova do Znojma.

Silničáři vozovku průběžně sypali pískem a jemnou kamennou drtí, ale tolik potřebnou sůl, která by rozpustila námrazu, použít nesměli. Silnice z Čížova do Znojma totiž prochází ochranným pásmem Národní parku Podyjí, kde je posyp solí nebo solankou zakázán.

Cestu autobusům na silnici nedaleko Uherčic a u Jazovic zatarasily popadané stromy. „Abychom zajistili spoje podle jízdních řádů, tam kde to bylo možné, vysílali jsme na trasy náhradní autobusy,“ informoval dispečer Znojemské autobusové společnosti Psota Martin Rajnoha. Podobně se snažily zabezpečit veřejnou autobusovou dopravu v našem regionu i ostatní dopravní společnosti. Ve Znojmě takové problémy v dopravě nebyly. Autobusy městské dopravy fungovaly podle dispečera normálně.

Se špatnou sjízdností se potýkaly i osobní automobily. Ke střetu dvou osobních aut krátce po šesté hodině ráno došlo na silnici u Plavče. Nedaleko Miroslavských Knínic se na kluzké vozovce krátce před desátou převrátilo auto na střechu. Před Miroslaví se dostal autobus mimo vozovku, kde zůstal opřený o strom. Cestující z autobusu vystoupili a pěšky došli do města. Při žádné z těchto nehod nebyl nikdo zraněn.

Stromy, které tvořily překážky na cestách a silnicích, odstraňovali profesionální a dobrovolní hasiči. Zasahovali také ve Vrbovci, Vedrovicích, v Lesné, Pavlicích, Šafově a Šatově. Do Lesné vyjížděli dokonce dvakrát. Poprvé krátce před půl čtvrtou ráno, po druhé za dvě a půl hodiny později, aby odstranili strom padající na dráty elektrického vedení.

Varování na svém webu kvůli silným vrstvám zledovatělé námrazy na stromech vydal Národní park Podyjí: „Hrozí tak zvýšené nebezpečí lámaní větví i stromů, které neunesou její tíhu. Odložte proto, prosím z bezpečnostních důvodů vaši návštěvu lesů v národním parku Podyjí až do zlepšení situace.

Dva stromy zablokovaly silnici mezi Horním Břečkovem a Čížovem. „Borovici, která spadla u Donavy nad Břečkovem odstranila obec ve spolupráci s pracovníkem čížovského střediska Správy Národního parku Podyjí,“ informovala starosta Čížova a Břečkova Petra Formanová.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA