Legenda cyklistiky Jan Smolík: Na Závod míru všichni vzpomínají

jan smolík ok

Mladí adepti cyklistiky, kterým předával Jan Smolík v sobotu v Šanově při závodech Primavera ceny, asi ani netušili, jaká legenda jim podává ruku. Ti starší si ale pamatují na jeho vítězství v Závodě míru v roce 1964, což byl absolutní vrchol amatérské cyklistiky něco jako u profesionálů Tour de France. S Janem Smolíkem jsme si povídali o „dávných“ dobách naší cyklistiky i o současnosti.

Vy nejste na Primaveře zdaleka poprvé. Co vás na závod v okolí Hrušovan nad Jevišovkou přivádí?

Bydlím sice v Brně, ale pár kilometrů odsud, v Jevišovce, mám chalupu. Navíc hlavní organizátor Petr Trávníček je můj kamarád a vždycky mě poprosí, abych tady startoval nebo předával ceny.

Vy jste jezdil na nepoměrně slavnějších závodech, co ale říkáte na takové, jako je právě Primavera?

Je to super. Hlavně, aby jich bylo více. Ono těch velkých závodů, které stojí hromadu peněz a je s nimi mnoho starostí, ubývá: málokdo se odhodlá je pořádat. Ty vesnické závody jsou prima.

Vám se povedlo vyhrát legendární Závod míru v době jeho největší slávy v šedesátých letech. Jak na to vzpomínáte?

V té době pro nás nebyl větší závod. Cyklistika tehdy byla rozdělena na amatérskou a profesionální. Teď už je to v podstatě jedno. Všichni jsou profíci. Závod míru byl ještě společně s francouzským Tour de l’Avenir vrcholem amatérské cyklistiky.

Kdybyste se mohli tenkrát porovnávat s profesionálním pelotonem, jak byste dopadli, jestli se to dá odhadnout?

Určitě dá. Myslím, že bychom se s nimi mohli měřit. Je to vidět i dnes, že naši kluci se tam neztratí. Za naší éry jezdili profesionálové víc kilometrů, delší etapy, ale kdybychom s nimi mohli závodit, myslím, že bychom byli na stejné úrovni.

Nechybí vám Závod míru, který přilákal k silnicím davy diváků?

Závod míru se snažil vzkřísit Pavel Doležel, ale shánět peníze bylo čím dál horší. Pokud by jich někdo sehnal dost, Závod míru by se mohl vrátit. V termínové listině UCI (mezinárodní cyklistická unie – pozn. red.) pořád figuruje. Jde jen o to sehnat ty peníze. Všichni ti, se kterými já jsem závodil, a dnes dělají trenéry, na Závod míru vzpomínají. Své svěřence by do něj určitě přihlásili, o závodníky by nouze nebyla.

Celý rozhovor v papírovém vydání Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-d2172728.htm?o=1