Lenka Filipová opět potěšila, hrála a zpívala o naději a víře

Zpěvačka, šansoniérka, kytaristka a skladatelka Lenka Filipová zaplnila znojemské divadlo. Její zpěv a hru na kytaru posluchači odměnili bouřlivým a dlouhotrvajícím potleskem. Svým vystoupením přesvědčila, že je stálicí v hudebním světě, i když vloni prodělala závažné onemocnění. Není bez zajímavosti, že po koncertu na ni čekala devatenáctiletá Nella Lišková ze Znojma, která je po transplantaci obou ledvin a plíce. Přišla ji pozdravit a předat jí dárky, které sama vyrobila – voňavé srdíčko a mýdla. Současně ji poprosila, aby se jí podepsala na invalidní vozík, bez něhož se neobejde. Zpěvačka vyhověla i našemu týdeníku a odpověděla na otázky.

Jak se vám hraje a zpívá v našem divadle?

Velmi dobře, divadlo je nádherné a je v něm krásná akustika. Mám na ně vždy ty nejhezčí vzpomínky. Koncertovala jsem tu nesčetněkrát. Zrovna dnes jsem si pomyslela, že by tu byl velmi pěkný kytarový recitál. Je to komorní, ale milé divadlo.

Hraje hudbu klasiků i současných skladatelů a také zpíváte. Přiblížíte program dnešního koncertu …

Návštěvníky jsem seznámila se všemi žánry, které hraji na kytaru a zpívám. Začala jsem Zamilovanou, Věnováním, Blázni se radujou, pak jsem hrála klasický repertoár, soudobou skladbu Aria od Milana Tesaře. Pokračovala jsem dalšími populárními písněmi – Prý se tomu říká láska, Dobrý Bůh to ví a Bakardy. Zabrousila jsem i do keltské muziky. Ve druhé části koncertu to byly písně textaře Zdeňka Rytíře či Pavla Šruta. Písničkou Mosty jsem vzpomínala na zpěváka Karla Zicha, byl to kamarád, s nímž jsem se znala od mládí. Hrála jsem i skladbu, kterou pro mě složila moje kolegyně a známá, americká zpěvačka Janet Robin. Byla o víře a naději.

Na kytaru zahrajete všechny skladby nebo jsou některé, které se na tento nástroj nedají zahrát?   

Záleží na tom, jaké skladby si vyberete. Já si zásadně vybírám ty, které se mi líbí, a pak jsem schopná zahrát cokoliv. (úsměv).

V publiku byli lidé všech věkových kategorií, od dětí až po seniory. Čím je Váš zpěv a hra oslovují?

Nemyslím si, že je to stylem, i když za tu dobu jsem jich představila mnoho, protože mě nesmírně baví, střídat styly i jazyky. Jsem přesvědčena, že je to určitou energií, kdy se mojí interpretací (hrou a zpěvem) dostáváme všichni do určitých vibrací. Když v nich chvilku pobudeme, tak se v nich cítíme dobře. Řekla bych, že je to až taková …..

Více z rozhovoru se zpěvačkou Lenkou Filipovou se dočtete v 8. čísle Znojemského týdne, který je k dostání na movinových stáncích.

Foto nahoře – Zpěvačka se podepisuje malé návštěvnici koncertu.

Foto dole – Podpis pro Nellu Liškovou ze Znojma.