Leona Machálková: Dracula mě „katapultoval“ do první ligy

Zpěvačka Leona Machálková uvedla své nejlepší role ve znojemském divadle. V atraktivním programu „Muzikál – Moje láska“ zazpívala v závěru roku úryvky ze známých muzikálů jako West Side Story, Bídníci, Mamma mia, Cats nebo Dracula. Umělkyni jsme při jejím hostování ve Znojmě, pozvali k rozhovoru.

Jako jedna z mála zpěvaček máte vysokou školu. Co by se stalo, kdybyste tenkrát, jako čerstvě promovaná absolventka Filozofické fakulty olomoucké Univerzity Palackého s aprobací čeština a dějepis, neodjela do Prahy, kde jste se zkusila prosadit jako zpěvačka na „volné noze“?

Patrně bych přijala místo na přerovském gymnáziu Jakuba Škody, kam jsem sama chodila. Dostala jsem tehdy nabídku jít tam učit. Hudba a divadlo byl pro mě ale silný magnet a tak jsem si “dovolila” velkorysou nabídku odmítnout a následovat hlas svého srdce. Co by bylo dál, je ve hvězdách. Nicméně cítím, že to bylo správné rozhodnutí. Mé hudební začátky nebyly rozhodně snadné, ale když se ohlédnu, moje cesta určitě měla smysl. Krůček po krůčku jsem sbírala zkušenosti. Měla jsem štěstí, protože jsem se do roka dostala do Semaforu k Jiřímu Suchému. Také jsem začala moderovat na rádiu Evropa 2. 

Jaké plány jste zde měla jako mladá začínající zpěvačka?

Chtěla jsem v naší metropoli zkusit štěstí. Již delší dobu jsem tam účinkovala se svou kapelou Znamení dechu. Hráli jsme autorský jazz-rock v klubech. Měli jsme i projekt Koryto, s nímž jsme hráli staropražské písničky a moravské lidové balady ve vlastním pojetí na nejrůznějších poutích či na Karlově mostě. Skvělé bylo, že jsem zažila i několik ročníků Pražské divadelní pouti na Střeleckém ostrově, kde jsem s Korytem hrála na housle a zpívala. Byla to opravdu krásná mladá léta a ráda na tuto dobu vzpomínám.

Muzikálových rolí jste ztvárnila bezpočet, máte nějakou nejmilejší?

Zalíbení jsem našla ve všech rolích, ať už to byla Máří Magdaléna, Anita, Angelika, Eponina, Donna, Adriana či Loraine z Draculy, kterou ztvárňuji dodnes. Právě Dracula pro mě byl osudový, na něm jsem vyzrála, a jak se říká, katapultoval mě do první ligy. 

Jaké písničky si prozpěvujete ve svém volném čase?

Denně cvičím hlas, poslední tři roky chodím pravidelně na hodiny zpěvu k profesorce Elišce Toperzerové-Hrubé. Zpívám si různá hlasová cvičení a korepetuji aktuální a také připravovaný repertoár. Vzhledem k mému širokému záběru – vystupuji v muzikálu, na koncertech s kapelou, účinkuji v recitálech s pianistou, spolupracuji s bigbandy, zpívám jazz, tu a tam hostuji se symfonickými orchestry, je stále čím se zabývat. Ta pestrost se mi líbí a baví mě.

Pokračování rozhovoru najdete v 3. čísle tištěné podoby Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.