Leoš Kalvoda: Asi opravdu nejde dvakrát vstoupit do stejné řeky

U největšího úspěchu znojemského fotbalu, postupu do první ligy byl zkušený trenér Leoš Kalvoda. V našem rozhovoru vzpomíná, jaké to tehdy ve Znojmě bylo.

 

Co jste věděl o znojemském klubu, když jste dostal nabídku působit v něm jako hlavní trenér?

Moc jsem toho nevěděl, jen to, že se dvakrát zachraňovali ve druhé lize.

 

Kdo vás vůbec do Znojma dovedl?

Oslovil mne manažer Kašpařík, se kterým jsem se znal, protože mi dovedl nějakého hráče na mém předchozím působišti, jestli neměl zájem trénovat Znojmo. Já jsem v té době nic zajímavého neměl, tak jsem se ani nemusel dlouho rozmýšlet a souhlasil jsem.

 

Jak vás ve Znojmě přivítali?

S prezidentem klubu Otou Kohoutkem jsme se domluvili velmi rychle. Jen jeden ze spolumajitelů se mě dotazoval, proč si myslím, že bych mohl trénovat právě Znojmo. Tak jsem mu převyprávěl celý můj fotbalový životopis a asi ho to uspokojilo.

 

V jakém stavu jste našel mužstvo.

Nemám ve zvyku kritizovat své předchůdce a tady by to ani nebylo moc na místě. Hráči nebyli ve špatném stavu, chtělo to jen trochu zapracovat na kondici a zvednout je po psychické stránce.

 

Vám se pak úžasně povedl začátek soutěže…

No první zápas jsme jen remizovali s HFK, kde jsem dříve působil, ale pak už jsme se rozjeli. Vůdčí osobností týmu byl kapitán Todor Yonov, který dokázal kluky ve správnou chvíli seřvat, ale i pochválit. Ostatně podobně jsem to dělal i já, ale je dobře, když někoho takového máte i mezi hráči.

 

V průběhu zimy přišla navíc velká hvězda marek Heinz. Stál jste za jeho příchodem jako Olomoučák vy?

Právě, že ne, přivedl ho tenkrát manažer Karel Hodák. Já jsem z něj měl naopak trochu obavy. Ale musím říct, že nám ten postup pomohl vykopat. Já ostatně s hvězdami zas takové problémy nemám. Řekl jsem mu – bu%d budeš hrát tak, abys byl v základní sestavě, nebo tady nebudeš… A ono to šlo. Horší už to bylo pak v první lize.

 

Proč?

Marek Heinz byl takový hračička a doba těchto hráčů končila. Fotbal už se začal ubírat směrem k něčemu jinému a on už na to přestával mít, což se pak potvrdilo i jinde.

 

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-znojemsky-tyden-19-2020-d5839226.htm