Libor Sečka: Královně jsem daroval víno ze Znovínu

 

Sečka 2

Rodák z Mramotic, Libor Sečka, je esem diplomatického sboru České republiky. Během své kariéry velvyslance vystřídal řadu důležitých přidělení. Mimo jiné u Evropské unie v době přistoupení naší země do EU a naposledy proslul dlouhým velvyslancováním v nejlidnatější zemi světa, v Číně. Tam byl velvyslancem déle než šest let. To je velmi neobvyklé, protože zpravidla platí praxe, že velvyslanci svá přidělení střídají už po dvou letech. Stal se tak v tomto směru rekordmanem. A ani jeho nové přidělení, kde působí od začátku roku, není žádnou béčkovou destinací. Velká Británie! Ten pojem hovoří sám za sebe a Libor Sečka se tak stal následovníkem mimo jiné i Jana Masaryka. Navíc v tak vzrušené době Brexitu, neboli ohlášeného vystoupení Británie z Evropské unie. S jeho excelencí Liborem Sečkou jsme hovořili v rodném domě v Mramoticích, kde byl na dovolené.

Jak to děláte, že jste přidělen vždy tam, kde se něco děje?

Částečně si to vybírám, částečně je to náhoda. Ale je to pravda. (smích)

Na předchozím působišti v Číně jste strávil řadu let. Jak dlouho vlastně?

Šest let a tři měsíce. Je to v každém případě rekord.

Jak vám za tu dobu Čína přirostla k srdci a jak se vám po té době odcházelo?

Nebylo to jednoduché. Za těch šest let si tam člověk vytvoří spoustu přátelských vazeb, má rád určitá místa a určité věci. Pokud máte otevřené srdce a mysl, musíte tam tak trochu zakořenit. V diplomatickém světě není nic neobvyklého, že střídáte místa. Ale po takhle dlouhé době i ta rodina se nějakým způsobem zapojí do místního života a vy je z toho musíte vytrhnout. Nikomu z nás se neodcházelo lehce. Dcera tam chodila rok a půl do školy, byla zvyklá na své spolužáky, na prostředí, musela jít do něčeho úplně nového, neznámého. Manželka měla také svoji komunitu a to se všechno muselo opustit a zanechat tam. Samozřejmě s řadou lidí udržujeme styky, někteří už za námi byli. Dokonce jsme tady měli i čínskou chůvu na návštěvě. Tak jsme jí ukázali i Znojmo. Takže ty vztahy jsme nepřetrhali a zůstalo to v nás.

V České republice se nyní nejvíce mluví o společnosti CEFC, která vstoupila i do fotbalové Slavie. Byl jste u těch jednání?

Společnost CEFC znám docela dobře. Je to společnost, která se rozhodla směrovat svoje aktivity do Evropy a taková brána pro ně je Česká republika. Tady našli spoustu vstřícných partnerů, a to jak na úrovni vlády, tak i na úrovni prezidenta a mají jejich podporu. Vytvářely se jim velmi vstřícné podmínky, aby tady mohli uplatnit svůj kapitál a investovat. U některých jednání jsem byl, pak když už to přešlo do komerčního vztahu, tam už jsem samozřejmě nebyl. Ale byl jsem na začátku. Je to společnost, která má v Číně svoji prestiž.

Mohl byste srovnat, jak se za těch šest let změnily vztahy Číny s Českou republikou?

Spolupráce se za tu dobu posunula enormě. Ten obrovský skok je vidět.

Více se dočtete ve Znojemském týdnu číslo 34/2016.

libor sečka 2