Lidé procházeli střevem  

Střevo tour 3

Tlustým střevem jako tunelem, prošlo v pátek u nemocnice ve Znojmě, téměř sedm set zvídavých návštěvníků. Maketu tohoto důležitého orgánu našeho těla sem na jeden den jako součást preventivní kampaně Střevo Tour umístilo občanské sdružení OnkoMaják. „Během cesty tlustým střevem jsme zájemce informovali, jak mohou předcházet onkologickému onemocnění tohoto důležitého orgánu v lidském těle i o léčbě. Základem je zdravý životní styl a strava i pravidelné preventivní vyšetření střev, takzvaná kolonoskopie,“ sdělila Veronika Čapková ze sdružení OnkoMaják. Doplnila varující statistiku, kdy naše republika zaujímá přední místa co do počtu rakoviny tlustého střeva, před třemi roky jsme byli ve světě sedmí a v Evropě šestí.

Nádor v tlustém střevě se odstraňuje chirurgicky, pokud se operací již odstranit nedá, pak přichází na řadu chemoterapie, případně ozařování. „Nově, v pokročilém stadiu rakoviny v kombinaci s chemoterapií se používá biologické léčba, kterou poskytuje v naší republice třináct okologických centrer, včetně Masarykova onkologického ústavu v Brně. Tento způsob léčby zastavuje, omezuje nebo napravuje procesy umožňující nádorový růst,“ přiblížila průvodkyně maketou tlustého střeva Veronika Moudrá.

OnkoMaják sdružuje pacienty s onkologickým onemocněním tlustého střeva, jejich podporovatele i rodinné příslušníky. Do „střeva“ u znojemské nemocnice proto zavítali i tito pacienti se svými rodinami. Prvních sto návštěvníků obdrželo zdarma testy na zjištění okultního krvácení ve stolici, které zpravidla signalizuje onemocnění tlustého střeva. Na maketě byly vidět i nádorové buňky a polypy (výrůstky), z nich se může vytvořit nádor (na snímku). Znojmo je jedním ze šedesáti měst kam Střevo Tour letos zavítá.

Střevo Tour 4  Střevo Tour 1.jpg