Lubomír Brabec: Hudba je pro mne vším

Kytara Lubomíra Brabce už potěšila statisíce milovníků nádherných tónů. Umělec je ještě kromě brilantní hry známý i svým vztahem k cestování a různým adrenalínovým sportům a zážitkům. A také je vynikající vypravěč a člověk s krásnou duší. O tom všem je i rozhovor, který exkluzivně poskytl našemu týdeníku.

 

Přijíždíte v  čase adventním. Co znamenaly Mikuláš s  čerty a andělem a potom i Ježíšek pro malého Lubomírka a co znamená tento čas pro vás nyní? Je to jen o práci a nebo také máte chvíli na to „těšení“?

Vánoce jsou nejkrásnější svátky v  roce. Každý je v  tomto období citlivější a vnímavější. Zdá se mi, že i lidé mají k  sobě tak nějak blíže. A tak se snažím – a věřím, že tak činí všichni – abych i já přispěl co nejlépe k  atmosféře Vánoc nejenom svou hudbou, ale celým svým konáním. Vánoce a celý adventní čas si dost užívám. ptáte-li se jak trávím svátky, tak u nás to vypadá velmi tradičně. Sám připravuji celou Štědrovečerní večeři. Dělám kapra na dva způsoby a smažené vepřové řízky. Ke každému chodu připravuji speciální salát. Bramborový až k těm řízkům. I když moje partnerka pak tvrdí, že po mém vaření musí celý týden dávat kuchyni do původního stavu. První svátek strávíme většinou u televize s pohádkami a dojídáme, co se den předtím nesnědlo. Přiznám se, že mě ten salát i ryba chutnají daleko víc druhý den u těch pohádek. Pohádky si nevybírám, beru je tak, jak jsou mě dramaturgy předloženy, ale jsem rád když k nim je napsána krásná instrumentální hudba, a ne ta ošizená, kdy jsou nástroje nahrazeny různými syntetizéry. Vystudoval jsem kromě kytary také lesní roh, a tak na Štědrý den vždy venku u řeky troubím „pastýře“. V šest hodin večer „Tichou noc“ a ve dvanáct „Narodil se Kristus pán“. Lidé poslouchají, stojíc o půlnoci na mostě u sochy svatého Jana Nepomuckého a u zapáleného ohně, na kterém se hřeje sváteční punč.Na druhý svátek na Štěpána vyrážíme na vodu. Pořádám totiž již pátý ročník „Vánočního sjíždění Otavy“. Vyplouváme za každého počasí a za každého vodního stavu. Vloni nás bylo víc než čtyřicet lodí.

 

Znáte Znojemsko? Pokud ano, co máte na našem kraji nejraději …víno, okurky, přírodu, památky?

Na Znojemsku mám nejraději lidi!!! A až potom víno, které zde má občas jemnou kopřivovou vůni a okurky, které zde jsou nejlepší na celém světě. Občas si vyrazíme na Znojemsko do sklípku a každým rokem plánuji, že tam vyrazíme i na kolo abychom poznali i památky.  

Více ve vydání Znojemského týdne ze dne 1. 12. 2014

lubomír brabec2