Luděk Minka produkuje mezinárodní hudební projekt

exargema pás hlavníArgema byl a stále je na naší rockové scéně pojem z nejvyššího patra. I když se osud kapely po roce 1989 zamotal tak, že z původní sestavy zbyl v současné Argemě pouze jeden muzikant. Více se jich sešlo v projektu ExArgema,jejichž sestava vznikla z  původních členů Argemy, kteří se po dlouhé odmlce vrátili zpět k  hudbě a takto vznikl název ExArgema. Tato nově vzniklá sestava se sešla hlavně proto, aby dokončila své dílo, bývalým režimem zakázané LP Velká Morava. Povedl se velkolepý comeback a vytoužené CD bylo natočeno a vydáno v  nové aranži.
ExArgema navazuje na činnost skupiny z let 1982 – 1989 a jedna z písní Velké Moravy se v minulých týdnech dočkala nové podoby i natáčení vlastního stylového klipu s excelentním kameramanem a režisérem Jurajem Fándlim.
Tento projekt produkuje Znojmák Luděk Minka, který se s námi podělil o několik postřehů z natáčení.
„Bývalý kytarista Argemy Edwin S. Shirey, který žije v USA, přišel s nápadem oživit píseň z CD Velká Morava – Smutný nářek. V anglické verzi se píseň jmenuje Sadness of the Hearth a natáčení videoklipu k němu bylo velké dobrodružství a jsem velmi rád, že jsem dostal nabídku, abych se tohoto projektu ujal jako manažer. Kromě Edwina přiletěli také dva muzikanti z Londýna Arnaldo Rogani a Luca Ravasio, kteří spolu s původními Argemáky Slávkem Borovičkou, Pepou Holomáčem a Pavlem Hulatou vytvořili mezinárodní projekt Rock in shire,“ vysvětlil Luděk Minka.
Pro natočení písně padla volba na studio EMP MUSIC známého producenta Luďka Malára ze Zlína. „Toto studio a výborná spolupráce umožnily skvělou atmosféru pro naši hurá akci. S kolegou Luďkem jsme si vzájemně sedli a poté, co si poslechl mé písně, jsme se v  podstatě hned také dohodli na natáčení mých novinek u něj ve studiu,“.prozradil Luděk Minka.
Přestože se někteří z muzikantů viděli v  Malárově studiu poprvé, rychle našli společnou řeč. „Nutno podotknout, že značně pozměněná skladba s jinou aranží vznikala až ve studiu, tedy bez toho, že by se aktéři mezinárodního seskupení někdy předtím setkali, natož si spolu zahráli. Již první nahrané party ale dávaly tušit, že si muzikanti tzv. padli do noty a postupně vzniklo velmi zajímavé dílo,“ uvedl Luděk Minka
Klip se natáčel na Zlínsku a jak už bylo zmíněno, povedlo se pro něj zajistit renomovaného kameramana doc. Juraje Fándliho, který natočil například filmy Rekviem pro panenku, Z pekla štěstí či Nahota na prodej. „Známý mu dělal dvacet let asistenta kamery, a tak jej oslovil a on naši nabídku přijal, i když se už v poslední době věnuje především přednášení na fakultě, a šel do toho s námi. Byl to pro mne křest ohněm, ale myslím, že jsme to zvládli dobře a díky různým kamarádským výpomocem i za zlomek peněz, než by to normálně stálo,“ konstatoval Luděk Minka, který si v klipu podobně jako členové kapely, či sám Fándli také zahrál. „Jako postavy do historických scén jsem také „použil“ své děti Lucii, Charlottku a Olivera, který vlastně stvárňuje hlavní postavu příběhu – je z  něj „Poslední Moravan“ který jako jediný přežije vpád mordýřů do vsi, uprchne a pak se objeví v  novém věku mezi muzikanty,“ přiblížil příběh Luděk Minka.
Klip provází diváky staletími, kořeny jsou ve Velké Moravě, ale záběry se prolínají i se současností. „Vůbec první záběry vznikaly hned při příletu muzikantů na letiště. Historické záběry se natáčely ve skanzenu v Modré, ty ze současnosti třeba v Londýně na Tower Bridge či v Praze na Karlově mostě. Čeká nás natočení poslední scény ve filmových ateliérech ve Zlíně na greenscreenu a můžeme se pustit do střihu. Byla to super akce a myslím, že se to povedlo, Po dokončení klipu máme už také pozvání do TV NOVA a některých rádií na rozhovor o tomto projektu, takže laťka je nastavena vysoko, ale to je jenom dobře. Bez výzvy by to nebylo ono,“ zhodnotil Minka.
Píseň i klip mají podle něj ambice zaujmout nejen u nás, ale i jinde v Evropě a také v zámoří. Ostatně s tímto záměrem odsud také Edwin S. Shirey přijel a z dávného šuplíku Argemy vylovil nový rockový hit. 
exargema pás 3

exargema pás 4

exargema pás 2)

exargema pás 1