Lukáš Hejlík: Falešné zprávy jsou podstatou propagandy

Herec a moderátor Lukáš Hejlík přednesl v zaplněném štukovém sále Znojemské Besedy ve Znojmě zdramatizovanou ukázku novely švédského autora bestsellerů Fredrika Backmana Co by můj syn měl vědět o světě. Oba kromě této knihy spojuje stejný věk (38) a oba mají stejně staré dvouleté syny. Herec je autorem, dramaturgem i režisérem Listování a vymyslel Gastomapu která seznamuje se zajímavými gastronomickými podniky v naší republice. Ale o tom všem je už náš rozhovor. Je krátký, protože Hejlík je stále v jednom trapu a měl jen velmi málo času. Ze Znojma spěchal na další akci. Ale je zajímavý.

Spisovatele, jejichž knihy dramatizujete, často zapojujete do Listování. Neuvažujete o tom i v případě švédského autora?

Backmana jsem zval, aby přiletěl alespoň na první představení. Nejprve mi odpověděl jeho první právník. Pak jeho druhý právník psal, že to bylo hezký, že se díval na videa, která jsem mu poslal, ale odpověděl asi tak jak je to v jedné Backmanově knize, že Babička pozdravuje a omlouvá se (pozn. red. – jde o název pohádkové knihy).

 Backamanův první román Muž jménem Ove (česky Host) se ve Švédsku vydal nákladem přes 700 tisíc výtisků a práva byla prodána do třiceti zemí. Čím podle Vás jeho knihy čtenáře tak fascinují a přitahují?

Kromě tří již uvedených knih ještě napsal – Byla tady Britt-Marie a vloni vyšel Medvědín. Všechno jsou to velké romány, které umí překvapit, pobavit i dojmout. I když jsou v nich situace vážné, jsou i tak trochu tragikomické, a to my máme rádi.

Představoval jste si syna při čtení té knížky?

Můj Vojta je ve stejném věku jako syn hlavního hrdiny, takže se to logicky sešlo. Text mi mluví z duše i ze života.

V jaké knize se ve Znojmě bude listovat příště?  

Zvu zájemce na úterý 6. března na premiéru Nejlepší kniha o fake news brněnského politologa Miloše Gregora. Jeho maminka žije ve Znojmě a je pravidelnou divačkou Listování. Kniha, která pátrá po falešných zprávách, je už rozebraná, i my hrajeme z dotisku. Fake news neboli falešné zprávy, byly dříve podstatou propagandy, kterou jsme před revolucí znali z tisku a knih. Dnes se v záplavě informací ne jenomže neorientujeme, ale už je ani nestíháme sledovat, protože nemáme čas, a tak často skočíme na lep různým fake news. Kniha je v Listování zdramatizovaná podobným kabaretním stylem jako byla Ekonomie dobra a zla autora Tomáše Sedláčka.  

A co Vaše Gastromapa, zavítáte do našeho města ještě také jako labužník? 

……………

Odpověď na tuto a další otázky oblíbeného herce Lukáše Hejlíka se dočtete v 7. čísle Znojemského týdne, který najdete na novinových stáncích.