Lukáš Hejlík: Listováním chceme ukázat, že čtení není nuda

hejlik-listovani-2

Projekt Listování, který vznikl před patnácti lety v hlavě herce a moderátora Lukáše Hejlíka, je cyklus scénického čtení, který představuje každý měsíc zajímavé aktuální knihy, které se objevují na trhu. Většinou se jedná o hodinové divadelní vystoupení, ve kterém je přenášen děj knihy, jazyk autora a atmosféra dané literatury na diváky. Ve Znojmě se Listování pravidelně koná ve Štukovém sále Besedy. Ve středu 2.11. zde byla představena kniha Stop od Tomáše Poláčka, popisující jeho humorné zážitky z cest. Knihu zinscenoval brněnský herec Alan Novotný, Tomáš Poláček a Lukáš Hejlík. Představení u diváků vzbudilo velký ohlas a hned po jeho skončení si mnozí knihu Stop zakoupili. Další Listování se bude ve Znojmě konat 11.12. Herci Bára Jánová, Lukáš Hejlík a Zdeněk Černín sem zavítají s knihou Láska a tělo od spisovatele Arnošta Lustiga.

Co bylo prvotním impulzem k vzniku Listování?

Nechtěl jsem být pouze herec oblastního divadla. Lákalo mě dělat něco dalšího. Tak jsem začal s ostatními herci přemýšlet a vzešlo z toho Listování. Při uvedení první knížky se lidé smáli, takže jsme měli motivaci pokračovat v tom dál.

Vybíráte knížky do Listování podle recenzí?

Podle recenzí vůbec ne. V tuto chvíli se ke mně knížky dostanou ještě dříve, než se vydají. Nakladatele už naše Listování znají, a mají zájem o to, abychom jejich knihy zinscenovali. Lépe se pak prodávají, což nás samozřejmě moc těší. Ale obecně si knížky sám ,,mapuju“. Potřebujeme především, aby se nám na Listování neopakovaly žánry.

Stalo se vám někdy, že knížka se vám líbila, ale na realizaci byla těžká?

Mnohokrát. Je hodně knížek, u kterých vím, že je lepší je číst doma. Což je vlastně naprostá většina knih. Pro nás je dobrá každá patnáctá až dvacátá kniha.

Obecně se říká, že lidé v dnešní době příliš nečtou. Myslíte si, že Listování, při kterém dokážete divákovi představit celou knihu během hodiny, má právě proto takový úspěch?

Jsme tady od toho, abychom divákům knížku představili jinak, a docela se nám to daří.
Chodí na nás čtenáři i ,,nečtenáři“, hrajeme hodně pro školy a ukazujeme lidem, že čtení knížky v dnešní době nemusí být nuda. S novou knížkou se dostaneme až do čtyřiceti měst. Listování ve Znojmě vzniklo díky iniciativě jedné paní, která to sama pořádá. To mi připadá úžasné. Moc si toho vážím. Vždycky se všichni herci do Znojma těší. Při porovnání s jinými městy, kde vystupujeme, je Znojmo jedno z nejlepších.

 

Celý rozhovor najdete ve 45. čísle Znojemského týdne.