M. Lacko: Kluci to měli těžké

m lacko

Po deset let patřil Matúš Lacko k oporám fotbalového týmu 1. SC Znojmo. Zažil s ním postup z MSFL do druhé ligy a také rok v nejvyšší soutěži. Poté, co Znojmo spadlo zpět do druhé ligy, byl rok kapitánem mužstva. V létě 2015 ale odešel do Zbrojovky Brno a v ní zažil nejpovedenější sezónu Brňanů za posledních osm let. Na svůj bývalý tým ale nezapomněl a na jeho zápasech je častým hostem, pokud mu to program dovolí.

S čím jste po deseti letech strávených ve Znojmě do Brna odcházel?

Po těch letech ve Znojmě jsem už potřeboval novou motivaci a fotbalový impuls. Ve Znojmě už jsem ten fotbal bral moc vážně, neužíval jsem si ho jako pak v Brně. Tam jsem šel s tím, že si hlavně chci užít ligovou atmosféru. I kdybych měl sedět na lavičce.

Vy jste se ale ve Zbrojovce stal velmi platným hráčem základní sestavy.

Měl jsem v tomto nechci říci přímo štěstí, ale podržel mě trenér. A hlavně jsem měl okolo sebe hráče, kteří mi k těm výkonům pomohli. I proto jsem hrál trochu jinak. V žádném případě nechci shazovat spoluhráče ve Znojmě, ale už jsem tady měl trochu takové svázané nohy. V Brně vyšla sezóna celému týmu a hlavně jsme byli dobrá parta. Sedli jsme si. Každý mluví o tom, že ten hráč v Brně je takový, ten makový, ale je to všechno jinak. Byla tam opravdu supr parta a proto ta sezóna byla taková, jaká byla.

Jste ve Znojmě častým hostem, co říkáte na výkony vašich bývalých spoluhráčů?

Na klucích bylo vidět, že na sobě mají nějakou deku. Jak se to na člověka nabalí, těžko se z toho dna dokáže vyhrabat. Měli to hodně těžké. Byl by tady potřeba jeden rozdílový hráč, jakého jsme tady vždy při úspěšných sezónách měli. Ať už to byl Milan Pacanda nebo Mára Heinz. Prostě někdo, kdo to na sebe vezme. A i když nedá gól, tak na sebe naváže tři hráče a vytvoří prostor pro ostatní. To klukům chybělo. Ale stanou se horší věci. Je to jen fotbal. Tak jsou třetí, a co? Třeba se to povede jiný rok. Ale bude to těžší. Čím déle tým v té druhé lize je, tím je to horší. Ale v životě jsou důležitější věci.

Celý rozhovor ve vydání znojemského týdne ze 30. května.