MALÉhRY: S láskou a vášní se nejlépe dostanete k cíli

Maléhry 2

Desítky příběhů, situací a zážitků, které se každý den odehrají kolem nás, aniž bychom si jich všimli nebo je brali vážně, tři herečky vytahují na světlo, povyšují na dramatické zápletky a představují ˇje na scéně. Trojice Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová a Nikola Seidlová, založila autorské divadlo MALÉhRY a rozhodla se v něm nazývat věci, lidi a vztahy pravými jmény. Na repertoáru má devět divadelních her a hříček těch nejroztodivnějších názvů jako Vepřo, Knedlo, Zelo, Peklo, Nebe?, Biostory, Ježibaby a ženichové či Bosorky a zpívající havran. Herečky také vydaly knihu pohádek s názvem Jak na příšery. Znojemští diváci se s nimi mohli setkat na srpnovém divadelním festivalu „Znojmo žije divadlem!,“ v představení „Čtení ke kafi“. Při této příležitosti jsme je poprosili o rozhovor, v němž za všechny odpovídá literátka souboru Daniela Zbytovská.

Jak bylo vidět na festivalu v sále Znojemské Besedy, ve Znojmě máte nejen své příznivce, ale i příbuzné, kteří si přišli poslechnout „Čtení ke kafi“. Prozradíte, kdo to je?

Ve vašem překrásném znojemském divadle jsme nedávno hrály naši autorskou komedii „Nebe?“. Sál byl plný, diváci úžasní a my šťastné. Po představení jsme si poseděli v kroužku na zemi na jevišti a povídali si s panem ředitelem, zaměstnanci divadla a jejich přáteli, a tak jsme tentokrát už některé diváky znali osobně!

Ve Znojmě žijí i mí vzdálenější příbuzní, které jsem asi patnáct let neviděla. Jako malá jsem s nimi trávila prázdniny a obzvláště teta, které je 92 let a přišla na představení plná energie a stále radostná mě dojala! Jako by přišlo zpět mé dětství a já se jí vrhla do náruče. Musela jsem si u toho kleknout, protože teta Hedvička mi sahá kousek nad pas!

Vaše inscenace vznikají ve spolupráci s divadlem Bolka Polívky. V čem vám tato scéna pomáhá? 

Jsme nezávislé autorské divadlo. Všechno si obstaráváme samy. Já píšu, Nikola režíruje, Bára zastává vizuál a všechny si do všeho mluvíme. Bolek nám zcela nezištně poskytl zázemí v jeho divadle. Do ničeho nám nezasahuje, jen nás z povzdálí pozoruje, jako pozemský anděl strážný! Jsme mu za to neskonale vděčné!

Daniela Zbytovská je maminkou Nikoly Zbytovské. Nevidíte v divadle ve své dceři někdy spíše příbuznou než herečku. Třeba když jí chcete pochválit nebo jí něco vytknout?

Pokračování rozhovoru najdete ve 35. čísle tištěné podoby Znojemského týdne, který je od pondělí 28. srpna k dostání na novinových stáncích.

Maléhry 3    Maléhry 4

 

MALÉhRY 1