Malířka: Možná se k portrétům dopracuji

Malířka 2

Krajiny, v nichž si slunce pohrává se světlem, maluje na svých obrazech Jarmila Mizerová. Zvláště ji fascinuje voda, protože je pokaždé jiná, má jiný lesk i barvu.

Když sluneční svit dopadne na řeku je tmavá, protože se v ní odráží okolí, voda v rybníku se zase zbarví do modra. Nádherné jsou i zlatavé záblesky slunce na sněhu v zimě,“ popsala sedmašedesátiletá žena, která se ke svému koníčku z dětství – malování, vrátila teprve před třemi roky. Je samouk. Chodila kdysi jako školačka do výtvarného kroužku. Pak se vdala, přišly děti a starost o rodinu a na malování si ani nevzpomněla. Až jako důchodkyně. „Líbí se mi současný ruský malíř Sacharov, který na videu na internetu maluje a současně ukazuje, jak tvoří, což je pro mě velmi inspirativní. Učí, jak vzniká dílo. Hovoří rusky, ale já rusky umím, takže rozumím všemu, co říká,“ přiblížila malířka, jejíž tvorba má blízko k naivnímu umění. Zatím zůstává u krajin, které tvoří po paměti nebo z obrázků či pohlednic.

Jarmila Mizerová pracuje jako vedoucí Elektra U invalidů na Horní České ve Znojmě, kde také vystavuje svoje obrázky. Na ztvárnění Znojma si netroufá, protože na domy ve městě jsou prý zapotřebí rovné linky a ona by si musela na ně vzít pravítko. Na jejích obrázcích najdeme jen malé venkovské chalupy. „Zdi domků při tak malé délce nemohou být šišaté. Nepouštím se ani do portrétů, asi by nedopadly dobře. Zdají se mi příliš složité, ale možná časem se k nim dopracuji,“ se smíchem shrnula malířka, která si o výtvarném umění povídá přes skype s o pět let mladší sestrou z Břeclavska, která také maluje. „Začínala jsem tvořit na papír, dnes jsem ho vyměnila za plátno. Barvy používám akrylové,“ řekla výtvarnice, která maluje podle nálady a momentálního rozpoložení kdy na štětec třeba ani dva měsíce nesáhne, ale pak je to zase naopak.

K jejím koníčkům kromě malování patří esoterika a duchovní nauky. „Všechny nemoci vznikají v hlavě. Když na to přijdete, tak vás pak přejdou,“ vyjádřila svérázný názor naivní malířka, která měla dříve změněnou pracovní schopnost.