Manažer 1. SC Znojmo: Chceme být co nejvýše

upoutávky fotbalHodně hektická byla zimní přestávka pro znojemské fotbalisty. Odešlo během ní několik zkušených hráčů, hlavně dlouholetý kapitán Todor Yonov či zkušený obránce Radek Buchta. Tým si musel poradít s tím, jak je nahradit. A starosti měl klub i mimo samotnou hru. Problémy kolem nezaplacené rekonstrukce trávníku vyústily až v soudní zákaz vstupu na něj. Manažer 1. SC Znojmo Michal Bělák se tak určitě přes fotbalovou zimu nenudil.

Nejprve ke změnám kádru. Ty byly letos opravdu velké, hlavně v defenzívě…

V kádru skončil po mnoha letech Todory Yonov, odešel i druhý stoper Martin Hudec. Dalším hráčem, který vypadl z obrany, byl Radek Buchta, který nyní působí ve Zbrojovce. My jsme chtěli jít cestou omlazování. Na druhou stranu zase nemáme tolik bodů, abychom si byli jistí, že jsme úplně v klidu. Takže jsme se rozhodli angažovat z Olomouce Dreksu se Svozilem a doufáme, že právě vedle nich budou dostávat šanci naši mladší hráči z juniorky Hrazdílek a další. A že jim tohle pomůže, aby příště už hrávali v základní sestavě oni.

Jak těžké bylo domluvit se s Olomoucí, která hraje stejnou soutěž?
My máme s Olomoucí dlouhodobě výborné vztahy. Ta domluva byla velice rychlá, Ono pro ty týmy, které mají pod smlouvou těch hráčů opravdu hodně, to také není jednoduché pro ně najít zápasové vytížení. Domluvili jsme se, myslím velice dobře a určitě tomu pomohl hodně i trenér Kalvoda.

Z Olomouce se vrátil do Znojma i Nepožitek, který byl dlouho zraněný. Jak to vypadá s ním?
Radim po vážném zranění, které měl, naskočil pomalu do přípravy ještě v Olomouci, ale nechtěli jít do rizika, že by se mu mohlo něco stát. Pro Olomouc je nutností postoupit a bylo by to tam pro něj složité. Takže jsme se domluvili, že to zkusí u nás a zatím to vypadá dobře. Měl tréninkové manko, což je po takové době samozřejmé, ale věříme tomu, že naskočí normálně do soutěže a bude platnou posilou.

Získali jste také zkušeného brankáře Luboše Iliziho…
Post brankáře, to je další věc, kterou jsme řešili. Kuba Andrejko tady byl na hostování z Baníku. Tam jsme neviděli naději na to, že by po skončení sezóny u nás zůstal za přijatelných podmínek. Když se objevila možnost vyzkoušet Luboše Iliziho, který chytal mimo jiné v Plzni a pak působil v Maďarsku, neváhali jsme a podařilo se nám ho získat na přestup za výhodných podmínek. Věříme, že pro nás bude velkou posilou a vedle něj může růst i mladý Jirka Doleček.

Neměnila se jen defenzíva, ale přišli hráči také do ofenzívy, i když z ní prakticky nikdo kromě Kovačiče neodešel.
Miro Kovačič se rozhodl vrátit domů. My jsme přivedli Pavla Lapeše, který je tady z regionu. Nyní působí ve Zbrojovce, ale poslední  čas trávil po hostováních, naposledy byl v Břeclavi. Věříme, že pod trenérem Grmelou, se kterým se mu v juniorce dařilo, a ve známém prostředí by mohl tu svoji kariéru znovu nastartovat. Podobný případ je také Martin Levai, který je také ze Zbrojovky a dostal se k nám přes Mikulov. Jsou to mladí hráči a trenér Grmela s nimi má dobrou zkušenost z Brna, tak doufáme, že budou platnými členy týmu.

 

Celý rozhovor a také rozhovory s trenérem L. Grmelou a posilou z Olomouce Pavelm Dreksou najdete ve vydání Znojemského týdne z 2.3.2015