Marie Holíková oslavila 105 narozeniny

M.Holíková oslavila 105 narozeniny

Nejstarší obyvatelkou Znojemska je Marie Holíková z Blížkovic. V pátek 15. července si připila na své 105 narozeniny. Oslavenkyni přišly za městys popřát starostka Šárka Ježková a Maria Bernardová. Spolu s velkou kyticí růží a dárkovým košem jí předaly novou publikaci o Blížkovicích.
Seniorka žije v rodinném domě se synem a snachou. I když současný zdravotní stav jí neumožňuje žádné oblíbené činnosti, má horší sluch a zrak, je stále vitální a paměť jí slouží obdivuhodně. Do dnešního dne nebere žádné léky. Pozorně sleduje dění nejen v Blížkovicích, ale i v celém světě. „Velmi nás překvapilo, když rodina hovořila o tom, že po referendu ve Velké Británii, je ráno zaskočila dotazem, jak to teda vlastně dopadlo. Zda Britové vystoupili či nikoliv,“ řekla Šárka Ježková.
A recept na 105 narozeniny? Marie Holíková je věřící. Nikdy nekouřila, nepila, jedla střídmě a byla do pozdního věku velmi aktivní. V roce 1937 se vdala, s manželem soukromě hospodařili a potom přešla do zemědělského družstva, kde pracovala v živočišné výrobě.
„Dovolujeme si touto cestou ještě jednou popřát paní Holíkové hodně zdraví, pohody a svěžesti do dalších let,“ vyjádřila blížkovická starostka. Redakce Znojemského týdne se ke gratulaci připojuje.

Info
Na jižní Moravě jsou podle statistik dvě 105leté ženy, další má 106 let a dvě seniorky jsou 108leté. V Jihomoravském kraji máme tři 104leté ženy, 103letých důchodců je již deset, z toho je jeden muž, 102letých je sedmnáct, z toho je pět mužů. 101 let oslavilo 19 lidí, z tohoto počtu jsou tři muži. Rovnou stovku dosáhlo 29 žen a tři muži. Všechny údaje jsou k 30. červnu letošního roku.