Markova maminka to nevzdala

Markova maminka to nevzdala

S bojovně zdviženou rukou a pozdravem hodným válečníka vítá ochrnutý a nevidomý jedenatřicetiletý Marek Petružálek ze svého lůžka návštěvy, které za ním přijdou domů. Nemluví, nechodí, vydává jen zvuky, jí tekutou stravu, kterou ho krmí máma. Ale přesto je to obrovský posun. Vloni na jaře se probral z kómatu, do něhož upadl v listopadu roku 2013.

Mladíka před třemi a půl roky na ulici Dukelských bojovníků ve Znojmě napadl rakouský Turek E. Bülent a zasadil mu bodnou ránu do krku. Násilník byl odsouzen k sedmnáctiletému vězení, ale dodnes je nezvěstný. Marek tehdy přišel o několik litrů krve a mozek se mu přestal okysličovat, některé nervové buňky proto odumřely. Lékaři mu na normální život naději nedávali. Kvůli zranění nemohl v kómatu ani polykat, pro příjem stravy měl sondu do žaludku.

Jediná, kdo věří, že Marek bude jednou chodit a mluvit je jeho maminka Jana Petružálková. Víra i hory přenáší. Aby svému synovi zpříjemnila pobyt na lůžku, chtěla na zahradě, kterou mají na Kraví hoře ve Znojmě postavit domek a odstěhovat se z paneláku bez výtahu sem. Syn by byl v přírodě a ona by ho s manželem a druhým synem Jirkou nemuseli vynášet po schodech do čtvrtého patra, kde bydlí. Prostřednictvím Znojemského týdne oslovila stavební firmy s prosbou o pomoc. Její snaha se však nesetkala s ohlasem. „Pak jsem se dozvěděla, že hendikepovaným pomáhá úřad práce. Zašla jsem tam a oni mi dali 400 tisíc. Firma instalaci výtahu spočítala na 700 tisíc. Zkusila jsem proto oslovit různé nadace, z nichž přispěly dvě. Dalších 50 tisíc nám poslali čtenáři jednoho celostátního sdělovacího prostředku,“ vzpomínala Markova maminka. Ocenila i štědrost našeho státu – lidé typu synova postižení mohou během pěti let dostat 800 tisíc na úpravy bytu či dopravní prostředek. Petružálkovi za to pořídili kromě výtahu i plošinu vedle schodů vedoucích do domu a ….

Více se dočtete v 16. čísle Znojemského týdne, který najdete od zítřka 18. dubna na novinových stáncích.