Město Znojmo zrušilo „dvojí metr“ pro seniory

Nás staré lidi hodili přes palubu, radnice dotuje fotbalisty, kulturu, chce postavit kašnu na náměstí, ať peníze dá raději na dietní jídelnu. Takové a podobné věty se ozývají v Domě s pečovatelskou službou na Vančurově 17 ve Znojmě, kde má být koncem srpna zrušen tento stravovací provoz důchodce. Podle zákona o sociálních službách nepatří vaření jídla do základní činnosti pečovatelské služby. Zjednodušeně řečeno, pokud by město Znojmo nadále provozovalo jídelnu a dotovalo jídlo, vystaví se sankcím ze strany státu i kraje. Město Znojmo na provoz jídelny doplácí ročně v průměru 2,8 milionu korun. Skutečná cena oběda vychází na 82 korun, senioři ale platí jen 57 korun, 59 stojí dietní oběd žaludeční a žlučníkové diety a 60 diabetické. Pokud si někdo objedná donášku nebo rozvoz, připlatí si třináct korun.  Zpráva o likvidaci jídelny začátkem února vyvolala mezi důchodci zděšení. Vedení města jim přislíbilo, že brzy obdrží seznam, podle něhož si budou moci zajistit náhradní stravování. „Dopisy byly seniorům doručovány minulý týden. V nich jim vysvětlujeme důvody dané situace. Najdou tu i seznam ……

Více se dočtete v 11. čísle Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, noviny, regionální noviny.

Na snímku je obyvatel domu DPS Vančurova 17 ve Znojmě Václav Šebela s předvolebním letákem hnutí ANO s místostarostou Janem Blahou, v němž slibuje, že bude řešit každodenní problémy lidí. Senior je na invalidním vozíku a rád by, aby místostarosta dodržel slib, že pro ty, kteří si nebudou moci dojít pro oběd, město o víkendech zajistí dovoz obědů z nedalekého Domova pro seniory U Lesíka.