Michal Sobota: Zázraky se nedějí pořád

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byl jako hráč jedním ze strůjců fotbalového boomu tehdejší Rudé hvězdy. Později spolu s Petrem Vozábalem pomáhal zvedat znojemský fotbal ze dna a stál u sloučení dvou klubů do dnešního 1.SC. Jako trenér jej dovedl do druhé ligy a pomohl jej se v ní etablovat. Nyní ale byl i u jeho sestupu. To bylo také hlavní téma našeho rozhovoru s Michalem Sobotou, který v posledních zápasech vedl tým 1. SC Znojmo z lavičky.

V čem vidíte hlavní příčinu sestupu?

Dnes je veškerý sport o penězích. Pokud je máte, můžete mít kvalitní hráče, pokud peníze nemáte, musíte si je vychovat. Ale tady je to těžké. V klubu se změnil majitel, změnilo se i mužstvo, které už bylo i trošičku přestárlé, a nebyly finance na to, abychom sehnali kvalitní hráče. Bohužel ta velká kvality se z fotbalu vytrácí. Ty lepší hráče si samozřejmě nechají prvoligová mužstva a nechají si je i pro juniorky a dnes už i pro béčka. Je pak těžké někoho dobrého sehnat a dát jim dobrou výplatu. My jsme to řešili i hostováními, přišli nějací cizinci. Vím, že to nebylo dobré, ale ta doba k tomu spěje. V každém mužstvu budou nějací cizinci. Nám se navíc těsně před zahájením jara zranili Lacko a Kučera. My jsme je potřebovali nahradit a v Česku už jsme přestupy dělat nemohli. Tak jsme to řešili cizinci. Ale bohužel jsou to takoví hráči, že v přípravě jsou pomalu lepší jak Messi, ale v momentě, kdy podepíší smlouvu, jejich práce ustává a je to s nimi těžké. Jeden z mála povedených příchodů byl Američan Drew Conner. Byl to člověk, který hrál za hodně minimální částku a tu sezónu odehrál dobře.

Kde se to zlomilo k tomu sestupu. Byl to zápas v Prostějově a prohra 1:5?

To si ani nemyslím. Já bych ani nechtěl hodnotit odděleně jaro, protože chyba nastala už na podzim. Vždycky je důležité vyhrávat zápasy doma, a to se nám na podzim nedařilo. Na jaře jsme na začátku získali doma sedm bodů, ale v těch nejdůležitějších zápasech jsme selhali. Hráči už to měli v hlavách a asi se nikdy nesetkali s tím, že musí hrát pod takovým tlakem. Rozhodly zápasy s Táborskem a s Vítkovicemi, kdy to bylo na jednu branku, ale my jsme nedali gól dokonce ani z penalty. To k fotbalu ale patří. Nás to všechny mrzí, ale sám jste viděl, že už i ten zájem diváků opadl. A to si pak říkáte, jestli ten fotbal vůbec má cenu dělat. Musím říct, že to poslední dobou nezajímalo ani radnici, která nám jako jedinému sportu snížila dotace. My nejsme proti tomu, aby se dělaly chodníky a další věci, ale mělo by se měřit všem stejně.

Jak klub poznamenal zimní kauza s obviněným ze sázkových podvodů?

Ta kauza vznikla v lednu. Máme nějaké indicie, že to bylo nějakými lidmi načasované. Musím říct, že v té soutěži i v jiných sportech jsou daleko horší zápasy než nějaká přípravná utkání, kde hraje jeden poločas jedna sestava a ve druhém úplně jiná. Nastupují mladí kluci, hráči na zkoušku a to, že někde vyběhne nějaký kurz, to je úplný nesmysl. My to doteď řešíme. Dostali jsme od státního zástupce nějaké dokumenty, že s tím 1.SC Znojmo nemá nic společného, ale těžko se to dokazuje. Tady vzešel nějaký článek od pana Punčocháře z Mladé fronty, který před námi v Brně doslova utíkal, aby se s námi nemusel ani pozdravit. My jsme dodnes nebyli ani na výslechu ani na nějakém výslechu ani někde, kde by se to řešilo. My vůbec nevíme, co ti vyšetřovatelé mají nebo nemají, ale podle mě nemají nic.

 

Celý rozhovor najdete v tištěné podobě Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-znojemsky-tyden-3232019-d5620355.htm