Miluška Voborníková: Za to že zpívám, děkuji Bohu, kapele a posluchačům

Nestárnoucí Plakalo baby, Dáma při těle, Motel Nonstop, Až mě andělé a další oblíbené hity v doprovodu Apollo Bandu zazpíval v sále znojemské Dukly na pondělním koncertu Petr Spálený. Jeho žena zpěvačka Miluška Voborníková přidala svoje písničky jako třeba „V Čibu je bál.“ Oba umělci během let nic neztratili ze svých nezaměnitelných melodických hlasů a posluchači ve Znojmě se jim za to odměnili dlouho trvajícím potleskem. Na koncertě se sešli příznivci Petra Spáleného a Milušky Voborníkové ze širokého okolí. Jejich vystoupení ve Znojmě si nenechal ujít ani jejich fanoušek, který náhodou projížděl městem na cestě ze Švédska do Vídně a zahlédl plakáty na jejich vystoupení. Milušku Voborníkovou, která patřila v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století k našim nejoblíbenějším zpěvačkám, jsme po koncertě pozvali k rozhovoru. 

V osmnácti jste udělala konkurz do divadla Semafor, to už jste byla rozhodnutá, že se stanete zpěvačkou?

To byl pokus, na který mě z hecu přihlásili kamarádi, s kterými jsem zpívala. Mě vždycky museli někam dotlačit, já se bála a měla trému. V prádelně domu kde jsem bydlela, jsem tehdy s klukama a holkama zkoušela zpívat s kytarou. Jako malá holka jsem se chtěla stát baletkou. Dokonce jsem chodila na hodiny baletu.

V Semaforu jste byla zpívající herečka nebo hrající zpěvačka?

Herečka jsem rozhodně nebyla. Prokládala jsem písničkami scénky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna. Občas jsem v nich i něco doplnila, ale byl to civilní projev. Na tu dobu vzpomínám moc ráda. Bylo to prima.

V Semaforu působily dvojice Šimek-Grossmann a Suchý-Šlitr. Co Vám dali po umělecké stránce?

Pánové Jiří Suchý a Jiří Šlitr byli nesmírně tvůrčí. Skládali texty a hudbu k písničkám, tedy i k těm mým. Když pak Šlitr nežil, zastoupil ho kapelník orchestru Divadla Semafor Ferdinand Havlík a zpívali jsme jeho písničky. Ve dvojici Grossmann Šimek, psal texty Jirka Grossmann. Tvořil je i pro moje písně na LP desky, které v té době vycházely. Taky jsme si mohli písničky vybírat a některé jsme přebírali i ze zahraničí. Nezapomenutelnou éru této herecké a komické dvojice připomíná „Návštěvní den u Miloslava Šimka“, což je současné představení, ve kterém účinkují bývalí herci a zpěváci Semaforu. Jezdíme s ním po vlastech českých a hrajeme je i v Praze.  

Je některá z našich nebo i zahraničních zpěvaček Vaším vzorem?

V Semaforu jsem měla ráda zpěvačku Naďu Urbánkovou. Už tenkrát byla velká hvězda a já se bála, že bude namyšlená, ale nebyla. Protože Naďa byla tenkrát hodně vytížená a nemohla nastoupit do hry Pět Pupáků, aneb večer pro otrlé, v Semaforu za ni hledali náhradu a vybrali mě.

A co dvojice Spálený-Voborníková?

Já jsem jen interpret, tvůrčí je Petr Spálený. Je zajímavé, že …..

Více dočtete a foto najdete v tištěné podobě 4. čísla Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a  na internetu  www.alza.cz v sekci média a zábava, noviny, noviny regionální.