Miroslav Fryčer: Až skončím ve Znojmě, skončím i s hokejem

Hokejoví Orli Znojmo zahájili novou sezónu v EBEL remízou 3:3 v normální hrací době ve Villachu. V nastavení si pak bonusový bod připsal rakouský tým. Ještě před tímto duelem jsme hovořili s trenérem Orlů Miroslavem Fryčerem.

 

Jak jste vybírali posily pro nový ročník EBEL?

Vybírali jsme je tak, aby byli schopni hrát to, co chceme. A o tom nás přesvědčili i ti kluci, kteří tady zůstali z loňska. Zároveň taky, aby byli v tom věku, který potřebujeme. Vždy je dobré mít v mužstvu určitý věkový balanc. Nejstaršímu hráči je 29 let a tím pádem je předpoklad, že si v kabině budou rozumět třeba i co se týče těch her, které jsou nyní v kursu, takže se mají o čem bavit. Je to lepší, než když jsou tam věkové rozdíly a když někdo už má něco za sebou a není přizpůsobivý změnám, které jsme zde chtěli nastolit. Je to relativně mladý kádr, ale hráči se dobře doplňují a jsou schopni se vyhecovat navzájem.

 

Jakou roli měli mít ti hráči, které jste přivedli?

Třeba co se týče obránců, věděli jsme z loňska, že nám chybí takový ten konstruktivní typ, co dokáže přidržet puk a rozehrát ho. Takž jsme vzali ty dva cizince, které máme, protože jsou schopni tu roli hrát. Do ofenzívy jsme potřebovali gólové hráče, protože těch šancí jsme měli strašně moc, ale nevyužívali jsme je. Proto přišli McPherson nebo Luciani na to zakončení. Taková byla filozofie hledání.

Mužstvo má nového kapitána, Davida Bartoše. Určil jste ho vy?

Byla to čistě moje volba. V přípravě jsme zkoušeli ta céčka rozdat pár hráčům. Ale po těch zkušenostech, co za ta léta mám, jak se ti kluci chovají na tréninku, v určitých fázích zápasů, tak jsem měl u Davida docela jasno. Byl to od prvopočátku takový můj vnitřní tip. Jen jsem čekal, jak se to bude vyvíjet na té střídačce. Kapitán nemusí být ten typ, co by mlátil hokejkou nebo rozkopával v šatěn koše. Může to být i tichý lídr, který když něco řekne, tak to má hlavu a patu. Navíc je to domácí hráč a zaslouží si to za svůj přístup, vystupování i chování. Když budu chtít něco řešit třeba s rozhodčím, pošlu ho za ním a vím, že bude v klidu. Kdyby za ním přijel někdo s rudýma očima a ještě ho někam poslal, tak to nemá vůbec smysl a ten rozhodčí se se mnou ani nebude bavit.

Jak dlouho chcete ve Znojmě zůstat?

To v tuto chvíli nemohu říct. Nezabývám se myšlenkou, že by to mohla být moje poslední sezóna, ale to je samozřejmě spíš otázka na majitele klubu. Co mohu říct, je to, že když odejdu ze Znojma, ukončím ternérskou kariéru. Nikam jinam už nepůjdu. Já jsem tady nadmíru spokojený, i s manželkou jsme si to tady zamilovali, všichni nám tady vycházejí vstříc, jak jen to jde. Jakmile skončím tady, a já doufám, že to bude až za pár let, okamžitě s hokejem končím.

 

Více v tištěné podobě Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-d2172728.htm