Miroslav Steinhauser: Před derby musím atmosféru klidnit

Na hřišti se jako mladík v dresu brněnské Zbrojovky ještě stihl potkat s legendami jako Karel Kroupa, Karel Jarůšek či Josef Hron. Pak ale spojil svůj život se Znojmem, kde zažil boom tehdejší Rudé hvězdy, která měla v zádech na tu dobu silného sponzora v podobě JZD Práče. Dnes Miroslav Steinhauser působí ve Znojmě u mládežnických mužstev a jako hlavní trenér vede Tasovice. Právě ty v úterním duelu 1. kola MOL Cup přivítají na svém hřišti 1.SC Znojmo. Před napjatě očekávaným derby jsme si s mužem, který svou činností Znojmo i Tasovice propojuje povídali v rozsáhlém rozhovoru, jehož videopodobu najdete na internetových stránkách vas-vita.cz.

Vzpomenete si na začátky své bohaté fotbalové kariéry?

Narodil jsem se v Brně, ale bydleli jsme v Tišnově, kde dodnes bydlí moje maminka, kterou pravidelně navštěvuji. Začínal jsem s fotbalem tam, když mě k němu přivedl tehdejší trenér pan Mužík. V patnácti letech jsem přestoupil do Zbrojovky brno, kde jsem se vypracoval do ligového dorostu, kde jsem působil tři roky a stal se i kapitánem. Na tu dobu rád vzpomínám, protože si mě v osmnácti letech vybral trenér Brückner do A – mužstva. Bylo to krásné období.

V dorostu vás vedl legendární brněnský trenér mládeže František Harašta. Jaký byl?

Pan Harašta byl nesmírně talentovaný trenér pro fotbal, měl určitou filozofii, měl určitou image, dokázal hráče přesvědčit. Byla to brněnská trenérská ikona. Měl také řadu dalších kvalitních trenérů, na které se mohl spolehnout, třeba právě pana Mužíka, díky kterému jsem ve Zbrojovce působil.

Vy jste přišel do A – týmu Zbrojovky, který měl za sebou mistrovský titul i řadu bitev v evropských pohárech. S kým z té zlaté éry brněnského fotbalu jste se ještě stihl na hřišti potkat?

Byl tam Karel Jarůšek, Karel Kroupa, Rostislav Václavíček, Pepa Hron, Josef Mazura, Libor Došek, Standa Schwarz, nechtěl bych na někoho zapomenout. Byla tam spousta kvalitních hráčů. Já jsem se měl od koho učit. Ale přišel jsem do doby, kdy Zbrojovka hrála na chvostu první ligy, a sestoupili jsme do druhé. Odehrál jsem maximálně patnáct zápasů. Vstřelil jsem jeden ligový gól na Dukle Praha, kde jsme vyhráli 2:1. Nicméně se sestoupilo a v té druhé lize už to nebylo tak kvalitní. Řada hráčů odešla a atmosféra už se změnila.

Jaké to bylo přijít jako mladý kluk mezi hvězdy Zbrojovky, které pro ni získaly jediný titul v historii?

Bylo pro mě velmi těžké se začlenit mezi takové ikony. Na lavičce byla kvalita v podobě trenéra Brücknera, který se později stal úspěšným trenérem reprezentace. Pak ho vyměnil pan Bouška a začali se tam trochu ti trenéři střídat. Nicméně k těm klukům jsem vzhlížel a určitě jsem se od nich něco naučil.

Vy jste dres tehdy velice populární Zbrojovky vyměnil za Znojmo, které ve fotbale moc neznamenalo. Jak k té změně došlo?

Po absolvování vysoké školy jsem musel na roční základní vojenskou službu. Předem jsem byl domluvený s panem Vítkem, který vedl RH Znojmo a přes Rudou hvězdu Cheb jsem se dostal sem. Prožil jsem tady krásný rok, který jsme zakončili postupem z divize do MSFL. Pak jsem se vrátil do Brna, ale prodělal jsem nějaké zranění, které mi neumožnilo udělat další krok dopředu, a tak jsem využil nabídku Znojma a vrátil jsem se v roce 1989 zpátky, takže tu žiji už 31 let.

Už v úterý máte s Tasovicemi na programu mezi fandy napjatě očekávané pohárové derby proti Znojmu. Jak se na něj těšíte?

Musím už teď klidnit emoce, protože zejména diváci, ale i hráči se na ten zápas nesmírně těší. Já se samozřejmě těším také. Je to zápas poháru o postup do dalšího kola. Budu chtít po hráčích, aby nepodlehli nějaké euforii, aby hráli fotbal a byl bych rád, kdyby k tomu takto přistoupila i druhá strana. Ať to není o kopané ale o fotbale. Myslím, že by mohla přijít velmi kvalitní návštěva, čímž bych chtěl samozřejmě i diváky na derby pozvat a měli by vidět kvalitní fotbal. Hráči se znají, znojemským klubem prošla řada mých svěřenců, také ve Znojmě jsou nějací hráči, co byli i v Tasovicích. Utkání bude mít určitě náboj a přejme si, ať vidíme pěkný fotbal.

Celý rozhovor najdete v tištěné podobě Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-znojemsky-tyden-35-2020-d6119155.htm?o=1

Videopodobu kompletního rozhovoru najdete na: https://www.vas-vita.cz/2020/08/18/miroslav-steinhauser/