Miroslavský zámek se stal lákadlem pro turisty

Soudní síň i vězení měl miroslavský zámek ve své historii. Novodobou historii začal psát letos v květnu po dokončení oprav jižního křídla. Právě tato část původní vodní tvrze přestavěné na renesanční zámek se proměnila ve výstavní sály. Výstava prací akademického sochaře Pavla Krbálka a architekta Zdenka Fránka, dvaceti Muchových obrazů Slovanské epopeje z puzzle, hraček LEGO sběratele Daniela Sterziga, jsou expozice, které budou od osmnáctého července k vidění v této části miroslavského zámku. Památku si minulý týden prohlédl a jeho kultivovanou opravu ocenil hejtman Michal Hašek.

Rekonstrukce jižního křídla zámku byla náročná, sami stavbaři nečekali takový rozsah prací. „Vyměnili jsme krovy a tašky na střeše této části objektu. Z osmdesáti procent jsme museli povalové a trámové stropy nahradit novými, protože ty původní byly shnilé. Opravili jsme podlahy a omítky v interiérech. V místnostech v přízemí jsme položili novou prkennou dubovou podlahu. V prvním patře jsme zčásti zachovalé parkety doplnili novými,“ informoval Marian Kovář stavbyvedoucí moravskokrumlovského Okresního stavebního podniku, který prováděl rekonstrukci pod dohledem památkářů.

Dělníci kvůli statice zpevnili ocelovými táhly střílnu, stejně tak obvodové zdi i podlahy v prvním i druhém patře jižního křídla zámku. Odstranili novodobou omítku z šedesátých let minulého století a zakonzervovali gotické a románské omítky. „Povrch venkovních zdí je probarvený tak jak zde původně býval. Při omítání jsme použili dolomitické vápno, které je dohněda a vytváří teplý odstín. Místo filcových hladítek jsme měli jen dřevěná,“ přiblížil stavbyvedoucí. Ozdobné prvky na nárožích zámku jsou replikou historických ozdob a prováděli je restaurátoři.

Město Miroslav, které je majitelem památky, získalo na opravu peníze z evropských fondů.

Část zámku je teď perfektně opravená, je to nádhera. Už se těším na prohlídku sálů a místností. Ještě aby se podařilo zrenovovat druhé křídlo a sýpku, která je v dosti špatném stavu,“ vyjádřil jeden z miroslavských občanů, který do zámeckého parku často chodí na procházky. Hejtman se také seznámil s problémem sesuvu zdi v areálu zámku. Slíbil, že kraj pomůže opravit i tuto havarijní část.