Mladí oráči změřili své síly

Mladí oráči změřili své síly

Palmu vítězství z jedenáctého ročníku soutěže v orbě na znojemské Střední odborné škole Dvořákova získal Jakub Švec z Třebíče. Zvítězil nad dvojící z pořádající školy Pavlem Sovou a Petrem Sovou. „I když se soutěž konala kvůli nepříznivému počasí v náhradním termínu, kromě domácích oráčů se jí zúčastnili i žáci ze středních škol z Třebíče a poprvé z Vyškova. V novém termínu již nemohli přijet tradiční účastníci z rakouského Obersiebenbrunnu,“ informoval ředitel znojemské školy Josef Brouček.

Soutěžilo se dvou radličnými jednostrannými pluhy. Hodnotící komise byla složena z odborníků všech zúčastněných škol i ze zástupců zemědělských podniků. Porota neměla lehkou úlohu. Hodnotila například rozorávku, rovnost brázd, stejnoměrnost a celkové provedení orby. Vítězové si odnesli nejen pěkné ceny, ale také pocit, že skutečně něco potřebného umí. Zahájení soutěže se zúčastnila radní Jihomoravského kraje Bohumila Beranová, která popřála soutěžícím hodně štěstí a úspěchů.

Střední odborná škola Dvořákova byla Jihomoravským krajem vybrána jako Centrum odborného vzdělávání pro zemědělství a soutěž v orbě je jednou z činností, které připravuje

pro ostatní školy,“ uvedl Brouček.