Mlynář Havlín cenu mouky nikdy nenadsazoval

Bohatou historii spletenou z osudů mnoha mlynářských rodin má plenkovický mlýn stojící na samotě v nejsevernější části obce na okraji zalesněného údolí Hájek. Nejstarší záznamy o něm jsou z gruntovní knihy z roku 1678 a během více než třistaleté historie se v něm vystřídalo na čtrnáct majitelů. Mlýn se od třicátých let minulého století jmenuje Havlínův mlýn, podle posledního prvorepublikového majitele Cyrila Havlína. Mlýn byl roce 1951 začleněn do Hospodářského družstva. Cyril Havlín zde prozatím pracoval jako vedoucí. Poté, co se provoz v roce 1953 stal součástí národního podniku Středomoravské mlýny a pekárny Brno, tak ho z funkce odvolali a nahradili dělnickým kádrem. …..

Ve mlýně, který je dnes součástí mlynářské cyklostezky,  je mlynářská expozice, která je otevřená denně. Více se dočtete v 29. čísle Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.  

Na snímku nahoře, mlynářova vnučka Lada Veseká, která mlýn se svým manželem Františkem opravila. Na snímku dole devadesáti čtyřletý Jan Krčál, který ze po druhé světové válce pět let pracoval jako mlynářský stárek.