Moravskokrumlovský zámek čeká dražba

Nečekaný zvrat událostí provází dominantu Moravského Krumlova. Exekutorská komora zařadila zdejší zámek na seznam dražeb. Podle rozhodnutí soudu má prodej této památky, která patří MK Reality Praha, uspokojit devítimilionovou pohledávku kterou tato firma má vůči společnosti Incheba Bratislava. Cena nemovitosti byla znaleckým posudkem stanovena na jedenadvacet milionů, vyvolávací cena je čtrnáct milionů korun.

Na dražbu vyhlášenou na jedenáctého ledna, reagovalo vedení města, i když se s majitelem zámku původně dohodlo jinak. Město chtělo památku odkoupit, protože ji využívá jako výstavní prostory a postupně ji opravuje. Nevzdává se ani vize návratu obrazů Muchovy Slovanské epopeje, které jsou nyní vystaveny ve Veletržním paláci v Praze. „Dražba zámku je přerušena, neboť město Moravský Krumlov přihlásilo u dražitele svůj nárok na předplacený nájem. Dražba bude opět vyhlášena po uplynutí nutných zákonných lhůt,“ konstatoval moravskokrumlovský starosta Tomáš Třetina. Potvrdil, že město se dražby zúčastní.

O tom, jak město bude dále postupovat, budou dnes v pondělí čtvrtého ledna hlasovat na svém mimořádném jednání zastupitelé. „Stále pokračujeme ve snaze převzít zámek do vlastnictví, tak abychom mohli pokračovat v započatých opravách,“ zdůraznil starosta.

V opravených prostorách moravskokrumlovského zámku je nyní expozice ze sbírek mecenášů výtvarného umění Jana a Medy Mládkových jejímž pořadatelem je Městské kulturní středisko v Moravském Krumlově. Výstava je přes zimu uzavřena, ale na jaře se opět otevře a má zde být nejméně do roku 2017. V objektu také sídlí městské muzeum. „Dohodli jsme se na patnácti milionech, to je maximální kupní cena, za kterou je město ochotné koupit v dražbě zámek, ale situace se stále vyvíjí. Dnes se na zastupitelstvu dozvíme další informace,“ sdělila radní a zastupitelka Moravského Krumlova Irena Kočí.