Mrazy potrápily sadaře i vinaře

 

mrazy 2

Krásný pohled do sadů, které zrovna kvetou či odkvétají a do vinic, kde se mladá réva snaží nasadit na novou úrodu, měl v uplynulém týdnu zhatit mráz. Opět, stejně jako loni, tak majitelům sadů a vinic přidal nějakou tu vrásku. I když původní předpověď zněla na nějaký ten stupínek pod nulou a s ním by přišla i ona nechtěná zkáza úrody jako vloni, přece jen se příroda slitovala a mráz nebyl tak hluboký. Zatím.

A ještě jedna věc byla v sadech letos více vidět. Sadaři si pomáhali různými zařízeními. Jedním z nich bylo zmlžovací zařízení. Chránit květy před zmrznutím bylo potřeba, protože uplynulé teplé dny velmi rychle donutily stromy kvést. A navíc, jak říkají sadaři, násada je letos excelentní a kdyby vše šlo jak má být, mohli bychom se těšit na mimořádnou úrodu.

Kromě zmlžovačů používají sadaři i vinaři staré tradiční metody, jako je spalování slámy, používá se i závlaha. Tyto metody však také potřebují velmi přesné načasování a ne vždy jsou účinné, zvláště když mráz trvá více než pět hodin. Další metodou je spalování parafínových svící, které je  …..

Více informací najdete v 17. čísle Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích.