Myši v Bojanovicích mají leptospira, lidé ne

Čvc 18th, 2014 | By | Category: Krimi zprávy, Regionální zprávy, Zpravodajství

file0001062282119Zatím žádné uhynulé myši v sáčcích nebo igelitových taškách nepřinesli obyvatelé Bojanovic na obecní úřad, i když v obci minulý týden proběhla plošná deratizace. Byla nařízena veterináři a hygieniky kvůli mikrobu leptospira, který se objevil u uhynulých myší v katastru obce. Mikrob je původcem vážného nakažlivého onemocnění – leptospirózy. „Jeden kilogram balení deratizačního prostředku určeného k trávení hlodavců s návodem na použití jsme vydávali ve čtvrtek odpoledne v kanceláři obecního úřadu majitelům rodinných domů. Každý vlastník nemovitosti je povinen deratizaci bezodkladně provést,“ informoval starosta Bojanovic Rudolf Bazala.
Lidé ve svých rodinných domech a přilehlých hospodářských budovách položí návnadu a uhynulé myši pak odevzdají v nepropustných obalech na obecním úřadě. „Jde o skladovou místnost naproti vchodu do bývalé kovárny. Uzavřené igelitové sáčky, tašky či pytle s uhynulými hlodavci budu přijímat každé pondělí, středu a pátek, vždy od šesti do půl sedmé večer až do odvolání. Minulý pátek, den po výdeji otrávených návnad, nikdo nepřišel. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet tento týden,“ řekl starosta. Doplnil, že na odvozu a likvidaci uhynulých myší z obce se dohodne s Veterinárním asanačním ústavem Medlov.
Leptospiróza je ze zvířete přenosná na člověka.
„Minulý týden nám lékaři žádný případ onemocnění leptospirózou v Bojanovicích ani na žádném jiném místě znojemského okresu neoznámili,“ potvrdila epidemioložka znojemské hygienické stanice Magdalena Syková. Doplnila, že počty nemocných leptospirózou podléhají povinnému hlášení lékařů hygienikům.
Obec o příznacích, možnostech přenosu i ochraně před tímto onemocněním velmi podrobně informuje občany na svých internetových stránkách, včetně rad a doporučení odborníků. Mírnější průběh nemoci má charakter chřipky, při těžší formě jsou postižena játra či ledviny. Leptospirózu mohou dostat koně, psi, skot, prasata, ovce a kozy. Chovatelé psů mohou svá zvířata chránit očkováním. Na webu obce je i návod na sanaci zasažené studny, z níž se kromě vyčištění a desinfekce musí vyčerpat voda.
O plošné deratizaci nevěděli někteří chalupáři, kteří přijeli o víkendu do Bojanovic a pro návnadu se zastaví až v tomto týdnu. „Domnívám se, že jednorázová deratizace bude málo účinná, že bude potřeba ji provádět delší dobu. Jinak všechna opatření veterinářů i hygieniků schvaluji,“ uvedl jeden z majitelů domu v Bojanovicích, který jej využívá pro rekreaci.

Tags:

Comments are closed.