Na boj se sněhem a námrazou je připraveno 85 sypačů, traktorů a nakladačů

Na boj se sněhem a námrazou

Zhruba deset tisíc tun drti a písku (inertu) a čtyři a půl tisíce tun soli mají silničáři na posyp silnic na Znojemsku a Moravskokrumlovsku v letošní zimě. Asi polovina těchto zásob jim zůstala z loňska, kdy téměř nesněžilo a ani tolik nemrzlo. Na úklid sněhové nadílky mají letos připraveno 28 sypačů s radlicemi, 53 traktorů s radličkami, frézu a tři těžké nakladače. „Z tohoto počtu máme mluvně zajištěny čtyři sypače a 47 traktorových radliček. Další čtyři sypače v plné výbavě jsou těsně před podpisem smlouvy. Našimi dodavateli jsou zemědělské podniky, soukromí dopravci, dopravní společnosti a v neposlední řadě i soukromí zemědělci,“ vyjmenoval vedoucí znojemské Správy a údržby silnic Zdeněk Komůrka. Doplnil, že během letošní zimy zakoupí ještě dva nové sypače.

Cestáři z cestmistrovských středisek v Lechovicích, ve Znojmě, v Moravském Krumlově a ve Vranovské Vsi mají v našem regionu na starosti 912 kilometrů silnic, z toho je 65 kilometrů I. třídy, zbytek tvoří silnice II. a III. třídy. „Pro malý dopravní význam z hlediska zimní údržby neudržujeme 64 kilometrů,“ uvedl Komůrka.

A jak silničáři zvládli první nápor zimy, v pondělí 23. listopad, kdy napadl sníh? Na silnice v celém znojemském okrese vyrazilo devatenáct sypačů, které posypaly 860 kilometrů silnic. Ještě vyjely následující den brzy ráno, ve středu večer a během čtvrtka. „Nedá se jednoznačně specifikovat, které úseky silnic byly nejvíce namrzlé, prakticky jsme zasahovali na celém znojemském okrese,“ shrnul vedoucí.