Na jižní Moravě řádí „střevní chřipka“

Žaludeční nevolnost a střevní potíže měli královéhradečtí fotbalisté, kteří hráli ve čtvrtek před týdnem zápas ve Znojmě. Tým se ubytoval v centru Znojma, kde se i stravoval. Hráči si ale i individuálně objednávali například pizzu. Zdravotní problémy u nich začaly několik hodin po odjezdu ze Znojma. Lékař fotbalistů onemocnění několika hráčů oznámil hygienikům. „Máme hlášený výskyt alimentárního onemocnění několika hráčů FC Hradec Králové. Byla u nich nastavena standardní protiepidemická opatření k zamezení případného dalšího šíření onemocnění,“ informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí. Doplnila, že zdroj nákazy se nepodařilo prokázat.
Ten se zatím nepodařilo objevit ani ve znojemské nemocnici, kde se obdobnými zdravotními potížemi potýkalo začátkem září několik dnů 140 zdravotníků. „Virologická a bakteriologická vyšetření zaměstnanců kuchyně znojemské nemocnice byla negativní. Definitivní laboratorní výsledky ze surovin, z nichž se strava připravovala, zatím nemáme. Rozbory trvají až čtrnáct dnů. Počítám, že budou známy koncem tohoto týdne,“ informoval ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček.
Jak potvrdila mluvčí znojemské nemocnice MUDr. Marcela Půčková, počet zaměstnanců se zažívacími problémy, s nevolností, průjmovou stolicí a ojedinělým zvracením se v polovině září nezměnil. „Střevní virózy řádí na jižní Moravě i mimo naši nemocnici. Nejde ale v žádném případě o alarmující stav, průběh střevních potíží, které jsou zřejmě virového původu, nemá závažný charakter. Hygienici zatím nenařídili žádné mimořádné opatření,“ informovala MUDr. Půčková. Dodala, že infekční oddělení nemocnice kvůli „střevním chřipkám“ nezaznamenalo v minulém týdnu zvýšený příjem hospitalizovaných pacientů.
Lékaři a hygienici doporučují pečlivé mytí rukou před každým jídlem, důsledné omývání ovoce a zeleniny, vaření pokrmů z čerstvých surovin a jejich uchovávání v ledničce nebo mrazničce.