Na náměstí stojí darovaná jedle, je o čtyři metry nižší než původní

na náměstí

Jako první „uviděly“ pád vánočního stromu na Horním náměstí ve Znojmě kamery městské policie. Dvanáctimetrová jedle spadla minulé pondělí kolem půl šesté ráno. Náměstí bylo v tuto chvíli prázdné, a tak strom naštěstí nikoho nezranil. Důvodem pádu byla vichřice o síle sto kilometrů v hodině.

Západní vítr byl natolik silný, že strom tento nápor větru nezvládl a zlomil se. Ukotvení stromu bylo v pořádku, stejně jako výška stromu, na kterou je kotvení připraveno. Přesto zlomení a následnému pádu stromu nešlo zabránit. Vítr má totiž tendenci nabírat mezi domy na rychlosti, stejně jako má na náměstích tendenci rotovat,“ vysvětlila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková. Zdůraznila, že město dodrželo statický posudek na kotvení stromu i další podmínky, které s tím souvisí.

Zlomený vánoční strom byl odvezen a nahrazen osmimetrovou jedlí z Oleksovic městu darovanou jedním zaměstnancem Městské zeleně. Již je nazdobena původním osvětlením, ale novými ozdobami, protože ty původní se rozbily. „Poděkování patří všem, kteří pracovali na tom, aby se na náměstí dostal nový vánoční strom, který bude, jako každý rok, ozdobou znojemských Vánoc,“ vyjádřila mluvčí radnice. Pádem vánočního stromu se zabývá i policie, která zatím své šetření neuzavřela.