Na oslavě otevření hranice nechyběli Vranovští

Důstojná a velkolepá byla „Městská slavnost Hardegg“ uspořádaná předposlední zářijový víkend při příležitosti 30 let od otevření hranice. Konala se na obou stranách hraničního přechodu na mostě v Hardeggu za účasti zástupců Dolního Rakouska, Jihomoravského kraje, města Hardegg, městyse Vranov nad Dyjí, velvyslanců obou zemí, ředitelů obou národních parků – Podyjí a Thayatal a dalších hostů. Oslava byla i připomínkou prvního společného setkání obyvatel obou sídel na mostě v závěru roku 1989. „Během následujících třiceti let byla navázána mnohá přátelství a byla uspořádána řada společných kulturních a společenských akcí. Otevřená hranice přinesla svobodu i v našich osobních životech. Dnes se můžeme scházet, kde chceme, s kým chceme a jak dlouho chceme,“ připomněla ve svém projevu na úvod setkání v Hardeggu místostarostka Vranova nad Dyjí Alena Horná.

Na snímku nahoře: Představitelé Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska s fotografiemi mostu v Hardeggu jak vypadal před třiceti lety.

 Více se dočtete v 40. čísle tištěné podoby Znojemského týdne, který najdete na novinových stáních a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábavy, časopisy, noviny regionální.