Na pinckovi k moři a zpět

V šedesátých, sedmdesátých a ještě i v osmdesátých letech to byl suverénně nejrozšířenější motocykl u nás. Jawa 20 Pionýr (a jeho příbuzní Jawa 05 a 21) ovládly silnice, polňačky i lesní cesty. Proháněli je patnáctiletí mladíci stejně jako důchodci. Tato legenda stále žije a je schopná obdivuhodných výkonů, o čemž přesvědčil v minulých dnech Znojmák Václav Morávek. Ten se na stroji lidově přezdívaném pincek či fechtl (též fichtl) z roku 1967 vydal k moři do chorvatského Trogiru a zpět.

Myšlenku na takovou cestu jsem nosil v hlavě už několik let, ale k realizaci jsem se dostal až letol. O vánocích mi kamarád napsal, jestli nevím, kdo by chtěl koupit Pionýra. Tím to vše začalo. Koupil jsem ho hned sám a začal ho postupně připravovat na Expedici k moři. Prošel celkovou generální opravou kromě lakování, chtěl jsem aby měl historickou patinu,“ říká Václav Morávek.

Ten před cestou musel řešit jeden podstatný problém. Nevlastnil totiž řidičské oprávnění na motocykly. „Řidičák na auto jsem pochopitelně měl. Ale dělal jsem ho zrovna v takovém mezidobí, kdy se k němu automaticky nedávalo i osvědčení pro malé motocykly. Tak jsem ho musel na posledních chvíli před odjezdem rychle dělat autoškolu,“ usmívá se Morávek.

Rozhodl se cestovat sólo, kamarád na dvěstěpadesátce ho doprovázel pouze první den do Maďarska, kde byl první nocleh. „Jel jsem jen tak naslepo. Noclehy po cestě jsem neplánoval. Tam, kde se mi líbilo, jsem zastavil, postavil stan a přespal. Přitom jsem s tábořením dosud neměl žádné zkušenosti. Vlastně jsem takhle na divoko pod stanem nikdy nespal. To mě také lákalo, že si vyzkouším nové dobrodružství. Před cestou jsem byl plný očekávání, co mě potká, kdy přijde první závada, jak si s ní případně poradím a podobně,“ svěřuje se Václav Morávek. Jeho deník z trasy Znojmo – Szombáthely – Zagreb – Karlovac – Plitvice – Split – Trogir a zpět  najdete v tištěné podobě Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-znojemsky-tyden-32-2019-d5650932.htm?o=1