Nákup pomůcek do školy provětrává peněženky rodičů

nákup pomůcek

 Už jen hodiny zbývají do prvního zvonění nového školního roku. Ještě než děti a studenti zasednou do školních lavic, čeká je i jejich rodiče malá nákupní horečka. Nejvíce stokorun bude stát nejspíš vybavení pro prvňáčka. I když útrata za pomůcky a sešity pro další ročníky není zanedbatelná.

„Byla jsem jen dokoupit pastelky, pravítka, tužky, pastelky a další potřeby pro své dvě dcery a nechala jsem v prodejně více jak tisíc korun. A to ještě nemáme zdaleka všechno,“ postěžovala si tak trochu s úsměvem maminka osmileté Barunky a čtrnáctileté Aničky. Velký nákup pro prvňačku už absolvovala dvakrát a vždy to podle jejich slov bylo o tisících korunách. Další tisíce korun pak stálo oblečení, boty, poplatky za kroužky, za divadlo, za družinu atd. atd. Ani letos tomu nebude jinak.

Pro ty, kteří nemají představu, jak dlouhý je seznam pomůcek pro žáky prvních tříd, jeden jsme si půjčili.

„Každý prvňáček bude potřebovat obaly na učebnice a sešity, zásobník na písmena, zásobník na číslice, 1 sešit čtverečkovaný) a jeden sešit velký, nelinkovaný, ořezávátko, desky na sešity, ručník, přezůvky, pouzdro a 2 obyčejné tužky trojhranné a pastelky trojhranné (6 ks)a malé pravítko do pouzdra. Do výtvarné výchovy a pracovních činností bude potřeba nakoupit igelit na lavici, větší kelímek plastový, zástěru (košili), hadřík a temperové barvy. Do tělesné výchovy to bude taška s tričkem, trenýrkami, teplákovou soupravou, cvičky, tenisky,“ opsali jsme ze seznamu maminky jedné prvňačky.

Vydali jsme se s ní tedy na nákup a podle seznamu nakoupili. Nevybírali jsme to nejdražší, ale ani jsme nesáhli po tom nejlevnějším zboží. Celkově bychom utratili něco kolem 1700 Kč, a to jsme se vyhýbali penálům a dalším lákadlům s oblíbenými postavičkami různých seriálů, které jsou ale mezi dětmi žádané a prodejci nám sami prozradili, že je děti většinou po rodičích vyžadují. A to jsme ještě nenakupovali školní batoh! Těch je v prodejnách stále ještě nepřeberné množství v cenách od 600 do skoro tří tisíc korun.

Podle průzkumu za školní potřeby Češi na začátku školního roku utratí letos 4,2 miliardy korun, o 200 milionů víc než loni. Další téměř čtyři miliardy dají rodiče za zájmové kroužky pro své děti. Průměrná částka utracená za pomůcky pro jednoho školáka je 2715 korun.

Podle jiného průzkumu vyjde vybavení prvňáčka rodiče v průměru na 3752 korun, u středoškoláka je to 6274 korun.

Na prvňáčky však ve škole obvykle čeká i malé překvapení. Kromě usměvavé paní učitelky je to i další hromádka pomůcek mezi nimiž nechybí stíratelná tabulka a fixy, pryž měkká, vodové barvy, štětce, nůžky, složka barevných papírů, plastelína, voskovky, lepidlo na papír, sešity s dvěma pomocnými linkami, notýsek na DÚ a kufřík.

Na akátku prázdnin také téměř do všech škol ve Znojmě nastoupili řemeslníci nebo malíři.

„Opravy se stihnou všechny dle plánu. Pokud jde o investice a opravy v MŠ a ZŠ, celkem Znojmo letos proinvestuje téměř dvacet milionů korun. Patnáct milionů putuje do základních škol, čtyři miliony šest set padesát tisíc do školek. Dalších čtyři sta padesát tisíc již město na jaře investovalo do nákupu nových herních prvků pro mateřské školy,“ vypočítala mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Ta také potvrdila, že kapacita MŠ bude naplněna téměř na 100 procent, plně obsazeny jsou ZŠ JUDr. J. Mareše, nám. Republiky a Mládeže.

A nakonec ještě jedno číslo ze statistiky. „Ve Znojmě letos nastoupí 471 prvňáčků, celkové přesné číslo všech žáků budeme znát až po rychlém hlášení na začátku září. Řádově máme cca 3 600 žáků ZŠ,“uzavřela mluvčí.

Ilustrační foto