Napoleon bojoval i u Únanova

Velký kopec v Únanově se v sobotu stal místem urputných bojů sto padesáti rakouských a francouzských vojáků. Ohlušují střelbu z děl, pušek i boj muže proti muži s napětím sledovali stovky malých i velkých diváků. Rakušané utrpěli porážku a kopec dobyli Francouzi, kteří byli v převaze. Bitvu jako vzpomínkovou akci na napoleonské bitvy u Znojma a Slavkova letos poprvé v Únanově pořádal spolek Austerlitz ve spolupráci se Středoevropskou napoleonskou společností. Kromě našich účastníků přijeli i vojáci ze Slovenska, Rakouska, Polska, Německa, Velké Británie a Belgie. „Ověřili jsme si, že Velký kopec pojme několika násobně více účinkujících. To je dobrá zpráva pro příští rok, kdy plánujeme, že sem přivedeme čtyři sta až pět set účastníků (vojáků) z celé Evropy, při příležitosti 210. výročí bitvy u Znojma,“ sdělil zástupce spolku Austerlitz.

Oslavy tak v roce 2019 budou na třech místech v Dobšicích, Suchohrdlech i v Únanově a z rozšíření bojišť o třetí lokalitu …….

Více se dočtete v 28. čísle tištěné podoby Znojemského týdne, kde jsou i fotografie. Týdeník najdete na novinových stáncích.